تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

افزایش 2 درصدی قیمت نفت در هفته گذشته

نفت

علی‌رغم کاهش ۱٫۴۱ دلاری قیمت نفت در روز جمعه، قیمت این کالای اساسی طی هفته گذشته ۲ درصد افزایش یافت.

به گزارش اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، پس از اینکه آمارها نشان داد که تعداد دکل‌های حفاری آمریکا برای دومین هفته متوالی افزایش یافته است و تقویت ارزش دلار بر تقاضا روی نفت خام تاثیر گذاشت و قیمت نفت در روز جمعه ۳ درصد کاهش یافت.

سقوط بیش از یک درصدی ارزش سهام وال استریت که بیشترین کاهش از ماه آوریل به شمار می‌رود نیز برداشت سود از محل فروش نفت برنت و نفت خام آمریکا پیش از آخر هفته را کلید زد. قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا در اوایل هفته گذشته افزایش یافته بود.

ارزش دلار بیشترین رقم در نزدیک به ۲ ماه گذشته را ثبت کرد و ۰٫۷ درصد رشد یافت چراکه بازارهای مالی جهانی متشنج، سرمایه گذاران را به سوی ارزهای دارای ویژگی امنیت سوق داده است.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۱٫۴۱ دلار کاهش ۵۰٫۵۴ دلار فروخته شد . این نوع نفت کاهش ۲٫۷ درصدی، بیشترین کاهش یک ماه اخیر را ثبت کرد.

نفت خام آمریکا نیز با ۱٫۴۹ دلار کاهش ۴۹٫۰۷ دلار در هر بشکه فروخته شد. این نوع نفت با کاهش ۳ درصدی، بیشترین کاهش از اوایل ماه آوریل را ثبت کرد.

اما نفت برنت طی هفته گذشته ۲ درصد و نفت خام آمریکا حدود یک درصد افزایش ارزش داشتند. این افزایش نفت برنت ناشی از رشد قیمت در ۳ جلسه ابتدایی هفته بود که قیمت نفت برنت به بالاترین رقم در ۸ ماه گذشته و نفت خام آمریکا به بالاترین قیمت از ماه جولای رسیدند.

فروش آتی نفت خام نیز حدود ۹۰ درصد بیش از کمترین رقم ۱۳ سال اخیر را ثبت کرد. این اتفاق ناشی از اختلال در عرضه نفت نیجریه، کانادا، لیبی و ونزوئلا به همراه کاهش تولید در آمریکا بود.

شرکت خدمات بیکر هیوز در گزارش هفتگی خود اعلام کرد حفاران آمریکایی در هفته منتهی به ۱۰ ژوئن ۳ دکل نفتی را فعال کردند. آنها هفته پیش از آن نیز ۹ دکل نفتی را فعال کرده بودند.

طارق زهیر، دلال نفت در این‌باره گفت: «این وضعیت شبیه آغاز روندی است که به کند شدن روند کاهش تولید نفت آمریکا تعبیر خواهد شد.»

اما برخی از منابع بازاری در این رابطه گفتند در صورتی که تعداد دکل‌های فعال نفتی در هفته‌های آتی به صورت نمایشی افزایش یاید، بازار احتمالا به این آمار اعتنایی نمی‌کند.

پیش از این هفته، به طور متوسط در سال جاری هر هفته ۱۰ دکل نفتی آمریکا از فعالیت خارج می‌شد. سال گذشته، به طور متوسط هر هفته ۱۸ دکل نفتی به علت کاهش قیمت نفت که آنها را غیراقتصادی کرده بود، خاموش می‌شدند.

 

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal