تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

حفظ تعادل بازار نفت با وجود افزایش صادرات ایران

bandar

با وجود برنامه ایران برای تقویت صادرات نفت خام به منظور به دست آوردن سهم بازار از دست داده در زمان تحریم، بازارهای نفتی در سال جاری پایدار باقی خواهند ماند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ،‌ محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد صادرات ایران در حدود ۲ میلیون بشکه از تولید ۳٫۸ میلیون بشکه‌ای این کشور بوده است. ایران تاکنون توانسته ۸۰ درصد از سهم بازار از دست رفته خود پس از اعمال تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا در سال ۲۰۱۲ را باز پس بگیرد. تحریم‌ها در ماه ژانویه برداشته شده و ایران در نظر دارد صادرات خود را ۲ برابر کند.

قمصری در گفت‌وگو با بلومبرگ گفت: «صادرات ما به بالای ۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و ما منتظر آن هستیم که شرایط آن فراهم شود. بازار در تعادل کنونی باقی خواهد ماند و بازگشت قیمت به زیر بشکه‌ای ۳۰ دلار دست‌کم در سال جاری زیاد محتمل نیست.»

ایران به دنبال سرمایه‌گذاری بیش از ۱۰۰ میلیارد دلاری از سوی شرکای بین‌المللی است تا صنعت نفت خود را ارتقا داده و جایگاه خود را به عنوان دومین تولید کننده بزرگ اوپک پس از عربستان باز پس گیرد. ایران در نظر دارد تا تولید نفت و مشتقات نفتی را تا سال ۲۰۲۱ به ۵٫۸ میلیون بشکه در روز برساند.

قمصری افزود:‌ «سیاست ما این نیست که نفت را در ذخایر شناور خود انبار کنیم. به معنای دیگر، ما به اندازه‌ای تولید می‌کنیم که مطمئن باشیم بازار آن را جذب می‌کند.»

به نوشته بلومبرگ، ایران در حدود ۲۵ درصد از نفت خود را به خریداران اروپایی صادر می‌کند. شرکت ملی نفت ایران یک فروشنده بزرگ در آسیاست و قرار نیست که قراردادهای خود را در منطقه افزایش دهد.

قمصری گفت: «اکثر معاملات و توافقات نفتی ما بلندمدت هستند. ما در حال حاضر این حق را داریم که با شرکت‌های بزرگ اروپایی و آسیایی وارد مذاکره شده و قرارداد امضا کنیم.»

با وجود ممنوعیت معاملات دلاری با ایران از سوی آمریکا، وزیر نفت ایران ماه گذشته اعلام کرد که این کشور اولین توافق خود با شرکت‌های خارجی را در سه ماه آینده به امضا خواهد رساند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal