تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

ادعای توافق تهران و آنکارا بر سر کاهش ۱۳ درصدی قیمت گاز ایران

rohani

منابع ترکیه‌ای مدعی شدند ایران و ترکیه بر سر تخفیف ۱۲ تا ۱۳ درصدی درباره قیمت گاز فروشی تهران به آنکارا توافق کرده‌اند و قرار است ایران ما به التفاوت قیمت گاز صادراتی به ترکیه از سال ۲۰۱۲ را به صورت قسطی به این کشور بپردازد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از دیلی صباح، پس از لغو تحریم‌های غرب علیه ایران، ظاهرا ترکیه بر سر تخفیف ۱۲ تا ۱۳ درصدی در قیمت گاز با ایران توافق خواهد کرد.

بر اساس این گزارش داوری‌ها در روابط با ایران و روسیه اخیرا به موضوع اصلی بحث در بین مقامات انرژی آنکارا تبدیل شده است. ترکیه احتمالا در پرونده داوری بین المللی علیه ایران در زمینه قیمت گاز برنده خواهد شد. کمیته داوری رای داده که باید قیمت گاز فروشی ایران به ترکیه ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یابد. ایران و ترکیه گفته اند، بر سر تخفیف ۱۲ تا ۱۳ درصدی در قیمت گاز به توافق رسیده اند. رقم توافق شده به کمیته داوری ارائه شده و کمیته تصمیم خود در این باره را قبل از ماه سپتامبر اعلام خواهد کرد. ترکیه سالانه ۱۰میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد می‌کند.

بر اساس موافقتنامه خرید و فروش گاز، ایران و ترکیه مقدار گاز خریداری شده از سال ۲۰۱۲ تا تاریخ طرح پرونده و رقم پرداخت شده را محاسبه خواهند کرد. مقدار گازی که ترکیه از سال ۲۰۱۲ تاکنون از ایران خریده، باید بر اساس قیمت تخفیفی جدید محاسبه شود. ایران باید مابه التفاوت رقم دریافت شده را به ترکیه پس بدهد. در حالی که انتظار می رود این پول به صورت نقدی پرداخت شود، گفته می‌شود که این بدهی قسط‌بندی خواهد شد.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal