تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

صادرات نفت ایران با فروش میعانات گازی به سطح پیش از تحریم‌ها رسید

نفت

رویترز طی گزارشی نوشت مجموع فروش نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه سپتامبر به حدود ۲٫۸ میلیون بشکه در روز رسیده است که این رقم از فروش میعانات گازی که جزو سهمیه ایران در اوپک محسوب نمی‌شود، به دست آمده است.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس، دو منبع آگاه به رویترز گفتند مجموع فروش نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه سپتامبر به حدود ۲٫۸ میلیون بشکه در روز رسیده است. تقریبا این رقم به میزان صادرات محموله‌ها در سال ۲۰۱۱ پیش از تحریم‌ها نزدیک شده است.

به نوشته این گزارش، افزایش فروش نفت ایران به نسبت ۲٫۵ میلیون بشکه در روز ماه آگوست ناشی از فروش میعانات گازی، نوعی نفت سبک است جزو سهمیه ایران در اوپک محسوب نمی‌شود. این محصول برای تولید نفتا برای تولیدات پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته این دو منبع آگاه، ایران در ماه سپتامبر ۶۰۰ هزار بشکه نفت در روز میعانات گازی فروخته است که ۱۰۰ هزار بشکه آن از محل ذخایرش تامین شده است تا افزایش تقاضا در آسیا را تامین کند. صادرات نفت خام در ماه سپتامبر نسبت به ماه قبل برابر با ۲٫۲ میلیون بشکه در روز اندکی افزایش یافته است.

ایران به همراه لیبی و نیجریه اجازه یافته است تا در «بالاترین سطح که منطقی باشد»تولید داشته باشد.

فریدون فشارکی، رئیس موسسه مشاوراتی اف‌جی ایی  معتقد است: «ایران نمی‌تواند بیش از میزان کنونی تولید کند از اینرو تولید حدود ۳٫۷ میلیون بشکه در روز احتمالا بالاترین رقم است.»

فشارکی افزود حتی اگر تولید نفت ایران به روزانه ۳٫۸ میلیون بشکه در ماه سپتامبر همانطور که مسئولان این کشور می‌گویند، رسیده باشد، نمی‌تواند این حجم را حفظ کند چراکه نرخ کاهش سالانه در میادین نفتیش حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز است.

شرکت ملی نفت ایران در این‌باره توضیحی ارائه کرد.

به گفته منابع آگاه، میعانات گازی به لطف توسعه میدان عظیم گازی پارس جنوبی، به جای نفت خام صادرات نفت ایران را افزایش داده است.

به نوشته این گزارش، شرکت ملی نفت ایران ذخایر میعانات گازی را از ذخایر شناور بر روی آب و تانکر‌های ساحلی در ماه سپتامبر جمع‌آوری کرد تا رشد تقاضا از سوی چین، کره جنوبی و هند را تامین کند.

بر اساس آمار زنجیره عرضه و تحقیقات کالاهای اساسی تامپسون رویترز، در ماه سپتامبر روزانه ۲٫۱۵۳ میلیون بشکه نفت خام و ۴۸۶ هزار بشکه میعانات گازی در بنادر ایران بارگیری شده است که در مجموع برابر با ۲٫۶۳۹ میلیون بشکه در روز نفت و میعانات گازی به استثنای میعانات بارگیری شده از محل ذخایر است. آمارهای رویترز نشان می‌دهد این رقم بیش از ۲٫۴۷۲ میلیون بشکه در روز در ماه آگوست است.

یک منبع آگاه گفت فروش میعانات گازی در ماه اکتبر ۸۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود. بیش از تولید روزانه ۵۵۰ هزار بشکه است که نشان می‌دهد مقادیر بیشتری از تانکرهای شناور برداشت خواهد شد.

یکی از منابع آگاه گفت: «کره عامل اصلی این افزایش بوده است. تاسیسات ژاپنی و هندی نیز واردات را افزایش دادند.» وی افزود پالایشگاه سینوپک چین نیز مصرف میعاناتش را از ماه آگوست افزایش داده است.

به گفته این دو منبع آگاه، ایران ماهانه ۲ میلیون بشکه یا ۶۶ هزار بشکه در روز میعانات گازی پارس جنوبی را به هیوندای کمیکال در بازه اکتبر تا دسامبر خواهد فروخت.

بر اساس آمارهای پایانه ایکون تامپسون رویترز، حدود یک سوم میعانات گازی ایران در ماه سپتامبر به کره جنوبی و باقی به امارات، هند، چین و ژاپن رفته است.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal