تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

درد سر واردکنندگان خودرو

خودرو وارداتی

با تداوم اختلافات گمرک و سازمان توسعه تجارت در خصوص سامانه جامع، واردکنندگان خودرو با مشکلاتی در ترخیص خودرو در گمرکات جنوب کشور مواجه شده‌اند.چندی قبل نامه‌نگاری وزرای صنعت و اقتصاد حواشی مهمی را درخصوص تجارت کشور ایجاد کرده بود.

تسنیم-  موضوع به راه‌اندازی سامانه‌های جامع تجارت و سامانه جامع گمرکی مربوط می‌شد.وزارت صنعت به پشتوانه قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و گمرک به پشتوانه قانون رفع موانع تولید مصوب سال ۹۴ خود را مسوول راه‌اندازی سامانه جامع می‌دانند.

اخیرا نیز وزارت صنعت در بخشنامه‌ای به گمرک، به این سازمان اطلاع داده است که از این پس واردکنندگان برای ثبت‌سفارش باید از سامانه جامع تجارت اقدام کنند و ثبت‌سفارش از سایت سه ساله ثبتارش امکان‌پذیر نیست.

پیش از این اطلاعات کامل، واردشده در سایت ثبتارش از جمله منشا ارز در اختیار گمرک ایران قرار می‌گرفت اما در دو هفته اخیر با تغییرات ایجاد شده از سوی وزارت صنعت گمرک امکان دسترسی کامل به اطلاعات ثبت‌سفارش را ندارد.

حالا واردکنندگان خودرو اولین گروهی هستند که از تغییرات ایجاد شده متضرر شده و امکان ترخیص خودرو با هزینه‌های قبلی را ندارند.

براساس اطلاعات کسب شده از سوی این خبرگزاری، موضوع به بخشنامه دیگر وزارت صنعت بازمی‌گردد که امکان ثبت‌سفارش برای واردکنندگانی که نمایندگی قانونی ندارند را فراهم نمی‌کند.

این درحالی است که واردکنندگان خودرو باید بعد از این بخشنامه جدید، حداقل سه درصد ارزش خودرو را بابت خدمات گارانتی به نمایندگی‌ها پرداخت کنند. این مبلغ جدای از هزینه‌ای است که برای ثبت‌سفارش از واردکنندگان مستقل اخذ می‌شود.

با توجه به اخذ این دو هزینه جدید از سوی نمایندگی‌های خودروهای خارجی عملا واردات خودرو برای واردکنندگان مستقل به صرفه نیست.بر این اساس در دو هفته اخیر تعداد زیادی از واردکنندگان خودرو به خصوص در گمرک شهید باهنر موفق به ترخیص خودرو خود نشدند

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal