تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

اختصاص ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای مسکن مهر

مسکن

به گزارش افکارنیوز، خبر خوشی که دریچه جدیدی را به سوی تکمیل و تحویل این واحدها و پرداخت دیون باز کرد. این خبر را روز گذشته محمدرضا امیرکمالی نماینده تام الاختیار وزیر نیرو در مسکن مهر  عنوان کرد و گفت: ۸۰۰۰ میلیارد تومان از این اسناد خزانه اسلامی بهوزارت نیرو داده می‌شود و ۲۰۰۰ میلیارد تومان دیگر به وزارت راه و شهرسازی. هدف تکمیل زیرساخت‌های آب، فاضلاب و برق مسکن مهر است تا بتوانیم هرچه زودتر واحدهای تکمیل شده را به متقاضیان تحویل دهیم.

 امسال هیأت دولت مصوبه‌ای را به تصویب رسانده بود که بر اساس آن قرار بود یک هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان برای تأمین زیرساخت‌های آبی و برقی مسکن مهر اختصاص داده شود اما به خاطر محدودیت‌ها و تنگناهای مالی این منابع بخوبی تخصیص داده نشد. اکنون دولت اگرچه وجه نقدی برای پرداخت ندارد اما تصمیم گرفته است تا یک هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی منتشر کند تا بتواند هرچه سریعتر واحدهای تکمیل شده را به متقاضیان تحویل دهد و باری را از دوش آنها بردارد.

امیرکمالی در این رابطه اظهار کرد: اگرچه این اعتبار نقدی پرداخت نمی‌شود اما می‌تواند کار را تسریع کند و سررسید این اسناد خزانه در آبان ماه ۱۳۹۶ است. وی با اشاره به اینکه تأمین فوری و اضطراری آب و برق مسکن مهر اکنون از اولویت‌های دولت به شمار می‌رود، گفت: برای تأمین پایدار آب و برق و ایجاد تصفیه خانه به ۵۵ هزار میلیارد تومان دیگر نیاز داریم که امیدواریم در دو سال آینده محقق شود.

این مقام مسئول تصریح کرد:این حجم از تأمین مالی برای ایجاد زیرساخت‌های مسکن مهر بی‌سابقه است و به همه شرکت‌های مربوطه در شهرهای مختلف کشور اعلام کرده‌ایم که هرچه زودتر کار را شروع کنند.

به گفته امیرکمالی یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بدهی‌های سابق و حدود ۶۰۰ میلیارد تومان بدهی نقد اخیراً ایجاد شده که بخشی از اسناد را به پرداخت این بدهی نیز اختصاص خواهیم داد.

وی با بیان اینکه هر تعداد واحدی که وزارت راه و شهرسازی به ما اعلام کند، برای تکمیل زیرساخت‌های آب، فاضلاب و برق آنها دست به کار خواهیم شد، اظهار کرد: احتمال می‌دهیم که با این اعتبار زیر ساخت‌های اضطراری ۱۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر را بتوانیم تکمیل کنیم.

۱۲۰ هزار واحد آب و برق دار می‌شوند

احمد اصغری مهرآبادی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح‌های مسکن مهر نیز در خصوص اینکه چه تعداد واحد مسکن مهر تکمیل شده و در انتظار آب و برق است،  گفت: بدون در نظر گرفتن تأسیسات تصفیه فاضلاب حدود ۱۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر اکنون از نظر ساخت تکمیل شده و در انتظار آب و برق است. با تخصیص این یک هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی تمام این واحدها آب و برق دار می‌شوند و به متقاضیان تحویل داده خواهد شد. البته به گفته اصغری مهرآبادی با احتساب تأسیسات جمع‌آوری فاضلاب و تصفیه آن مجموع واحدهای تکمیل شده و نیازمند زیرساخت‌های آب، فاضلاب و برق به ۲۰۰ هزار واحد می‌رسد و تأمین زیرساخت‌های اغلب این واحدها تا مردادماه ۱۳۹۶ عملی خواهد شد.

علاوه بر آنچه گفته شد ۲۷۰ هزار واحد نیمه کاره نیز در پرونده مسکن مهر وجود دارد. در این خصوص قائم مقام وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: بیش از ۶۵ درصد این واحدها مشکل دار هستند. برخی بدون متقاضی، برخی در دادگاه پرونده دارند و در مورد تعدادی دیگر پرداخت متقاضی بسیار کند انجام می‌شود. لذا تکمیل و تحویل آنها در شرایط فعلی اقتصادی نیست. وی ادامه داد: تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر از این پس سخت و دشوار‌تر خواهد شد. چراکه واحدهای بلامعارض بزودی با استفاده از این یک هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی تحویل داده می‌شود و به پوسته سخت طرح خواهیم رسید. به گفته مهرآبادی ۲۰۰ میلیارد تومان اسنادی که به وزارت راه و شهرسازی تحویل داده می‌شود برای تکمیل مسکن مهر در شهرهای جدید از جمله پردیس است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal