تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

احتمال رقابت تسلیحاتی بین چین، روسیه و آمریکا در سایه سیاست‌های ترامپ

ترامپ

کارشناس شورای روابط خارجی آلمان از احتمال رقابت تسلیحاتی بین چین، روسیه و آمریکا در سایه سیاست‌های ترامپ سخن گفت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، “دوناد ترامپ”، رئیس جمهور جدید آمریکا از زمانی که در ۲۰ ژانویه رسما قدم به کاخ سفید گذاشت با طرح برخی تصمیمات و برنامه های جنجالی تنش ها و نگرانی های زیادی را در جامعه بین المللی ایجاد کرده است.

اظهارات اخیر ترامپ درباره لزوم افزایش تسلیحات اتمی آمریکا یکی از برنامه های جدید واشنگتن است که نگرانی های زیادی را درباره احتمال وقوع رقابت های تسلیحاتی د و تنش های جدید در جامعه بین المللی ایجاد کرده است.

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است که خواهان تضمین دستیابی آمریکا به «برترین زرادخانه اتمی جهان» است و گفت که این کشور از ظرفیت خود برای تولید تسلیحات اتمی عقب مانده است.

وی بر این مسئله تاکید کرد که هرگز نمی خواهد در زمینه تسلیحات اتمی از رقبای خود عقب بماند. وی با این اظهارات در اصل از رقابت تسلیحات اتمی در دنیا استقبال کرده که این مسئله به زعم بسیاری کارشناسان بین المللی و غربی عواقب فاجعه باری را برای جهانیان به همراه خواهد داشت.

خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم در این ارتباط گفتگویی را با دکتر“هنینگ ریکه” از کارشناسان امنیتی و مدیر برنامه روابط آتلانتیک-آمریکا در شورای روابط خارجی آلمان (DGAP) انجام داده است.

دکتر ریکه درباره اظهارات ترامپ مبنی بر افزایش تسلیحات اتمی آمریکا و قرار دادن این کشور در راس مجموعه دارندگان تسلیحات اتمی و اینکه عواقب چنین تصمیمی چه خواهد بود گفت: در این صورت پول بیشتری در زمینه مدرن سازی سیستم های هسته‌ای موجود و توسعه آن هزینه می شود. در هر صورت ترامپ می خواهد سالانه حدود ۵۰ میلیارد دلار بیشتر در زمینه نظامی و دفاعی هزینه کند. این همچنین ابزاری برای کنار زدن قدرت ها و رقبای هسته‌ای مورد منافشه نیز خواهد بود.

وی درباره تصمیمات احتمالی ترامپ درباره توافق هسته‌ای ایران با غرب و احتمال لغو آن نیز گفت: هنوز هیچ بیانیه دقیق و مشخصی در این باره از طرف ترامپ ارائه نشده است.

دکتر ریکه در این راستا یکی از مقالات خود که در سایت شورای روابط خارجی آلمان منتشر شده است را برای تسنیم ارسال کرده است که در آن آمده است: یکی از مسائل مهم در مبارزات انتخاباتی ترامپ انتقاد وی به توافق هسته ای غرب با ایران بوده است. وی توافق هسته ای بین ایران و گروه ۵+۱ را به عنوان بدترین توافق ارزیابی کرده است.

ترامپ یک بار اعلام کرده است که این توافق را لغو می کند و بار دیگر خواستار مذاکرات مجدد برای دستیابی به توافقی جدید شده است. این گونه درخواست ها در بین اکثر جمهوریخواهان تشدید شده است.

این کارشناس برجسته آلمانی در بخش دیگری از این مقاله نوشته بود که ترامپ باید در چنین رویکردی به این مسئله توجه داشته باشد که علیه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که از این توافق پشتیبانی کرده است اقدام می کند. از آنجایی که اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل همگی در مذاکرات شرکت داشتند حمایت از آمریکا در چنین مسیری دشوار خواهد بود. همچنین به سختی قابل تصور است که روسیه در صورت این تغییر مسیر آمریکا روابط خود با ایران را به خطر بیاندازد.موضع سخت آمریکا در برابر ایران و تصویب مجدد تحریم ها همچنین بار سنگینی بر مناسبات دو سوی آتلانتیک خواهد بود چرا که مجددا بحث اقدامات تنبیهی آمریکا علیه شرکت هایی که با ایران تجارت می کنند مطرح می شود.

دکتر ریکه درباره اینکه آیا به نظر شما سیاست های ترامپ می تواند به رقابت تسلیحاتی جدیدی در دنیا منجر شود گفت: احتمال دارد بین روسیه، چین و آمریکا رقابت تسلیحاتی شکل گیرد. این مسئله به جو سیاسی و اینکه ترامپ تا چه حد مناسبات خود با این کشورها را سازنده شکل دهد بستگی دارد.

این کارشناس برجسته آلمانی درباره این مسئله که اروپا باید چگونه با ترامپ رفتار کند گفت: اروپا باید منتظر بماند، ترامپ را جدی بگیرد، منافع و علایق خود را تعریف کند، متحد باقی بماند و پیشنهاداتی را ارائه دهد.

گفتگو: زکیه شریعتمدار طهرانی

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

جهان