تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

کاهش خواب کالا‌ها در گمرک

کالاهای ایرانی

در این راستا براساس قرارداد منعقده بین گمرک و دو سازمان وزارت دفاع و انرژی اتمی بخشی از دستگاه‌های ایکس ری جدید توسط این سازمان‌ها ساخته می شود و تعدادی از آنها هم از کشورهای خارجی خریداری خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از آرمان ، محمد لاهوتی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران  می‌گوید: « وصل و نصب ۱۹ دستگاه‌ ایکس ری جدید کامیونی مزایای زیادی به همراه خواهد داشت. این دستگاه ها باعث بالابردن سرعت و کاهش خواب کالا می‌شوند و به اعمال نظارتی دقیق‌تر و کاهش پدیده قاچاق کمک فراوانی می‌کنند. »

 به گفته مسعود کرباسیان، رئیس گل گمرک، تا پایان امسال ۱۹ دستگاه ایکس ری کامیونی علاوه بر۱۲ دستگاه فعلی به ظرفیت گمرک برای اسکن محموله های تجاری اضافه می‌شود. این اقدام چه مزایا و نتایجی در رابطه با مساله قاچاق به همراه خواهد داشت؟

گمرک ایران طبق گزارشی که از عملکرد خود ارائه کرده، در کاهش نقش قاچاق بسیار موفق عمل کرده و توانسته است حجم قاچاق را که در حدود ۲۵ میلیارد دلار در اوایل دولت یازدهم تخمین زده می‌شد، به حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار برساند. این مهم نیازمند اقدامات و تمهیدات مختلفی بوده که یکی از این اقدامات، طرح پنجره واحد تجارت در اظهار کالا و صادرات و واردات بوده است. در این بین نکته ای که وجود داشته، موضوع تجهیز گمرکات کشور به دستگاه های پیشرفته برای اسکن و کنترل کالا توسط دستگاه‌های مدرن امروزی بوده که کاهش پدیده قاچاق در کشور را به دنبال داشته است. البته بخشی از قاچاق کالا به قاچاق سوخت مربوط می‌شود که این مساله هم با عملکرد و اتخاذ تدابیر معقول و منطقی از سوی وزارت نفت در کاهش حجم قاچاق نقش و تاثیر بسزا و قابل ملاحظه ای داشته است. ولی در بخش تخلف کالا توسط مبادی ورودی رسمی که احیانا به دلیل عدم امکان نظارت دقیق و بازبینی کالا صورت گرفته،‌ امروز گمرکات کشور به دستگاه‌های جدید ایکس ری پرسرعت مجهز شده و توانسته‌اند در کاهش میزان قاچاق در کشور موفق عمل کنند. در نامگذاری سال ۹۶ تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» و منویات مقام معظم رهبری به صراحت به این موضوع اشاره شده است. ایشان بر ضرورت افزایش تعداد دستگاه‌های جدید تاکید کردند تا از این طریق امکان کنترل و نظارت دقیق بر مساله قاچاق محقق شود. گمرک ایران هم در راستای ورود دستگاه‌های ایکس ری پرسرعت جدید اقدام کرده است و هم طبق خبری که اعلام شد، قرار است این دستگاه‌ها از کشور ژاپن وارد و نصب شود. موضوع بعدی در رابطه با این بحث، مقوله بومی سازی است که در این راستا وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی همکاری مشترکی با یکدیگر داشته اند و در این زمینه قراردادی را با گمرک امضا کرده اند و در شرف ساخت این دستگاه‌ها هستند. وصل و نصب ۱۹ دستگاه‌ ایکس ری جدید کامیونی مزایای زیادی به همراه خواهد داشت. این دستگاه ها باعث بالابردن سرعت و کاهش خواب کالا می‌شوند و به اعمال نظارتی دقیق تر و کاهش پدیده قاچاق کمک فراوانی می‌کنند.

 برخی از روسای گمرکات کشور از پایین بودن سطح فناوری تجهیزات دستگاه های ایکس ری اعلام نارضایتی می‌کنند. شما چه مشکلاتی را در این دستگاه‌ها می بینید؟ و آیا با ورود دستگاه‌های جدید ایکس ری این مشکلات برطرف می‌شود؟ 

مشکلات دستگاه‌های ایکس ری، بیشتر به بحث سرعت بر‌می گردد، یعنی باعث می شود در مواقعی که ورود یا خروج کالا از کشور زیاد است، صف‌های طولانی شکل گیرد و عملا در برخی موارد چنین مساله ای ممکن است باعث شود دستگاه‌های اسکن نتوانند پاسخگوی تقاضا از سوی این صف‌های طویل باشند. نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد و بسیار حائز اهمیت است،‌ بحث دقت و نظارت دقیق تر است. خوشبختانه با دستگاه‌های جدیدی که وارد می‌شود، دیگر شاهد این گونه مسائل و مشکلات نخواهیم بود. رئیس کل گمرک هم طی اظهاراتی بیان داشتند که اسکنر دستگاه‌های جدید، سریع تر و با دقت بیشتری کار می کنند. گمرکات دیگری هم که مجهز به این دستگاه های جدید نیستند، در شرف تجهیز هستند که این امر به طور قطع در یک دوره کوتاه مدت یک تا دو ماهه امکانپذیر نیست، اما به مرور زمان شاهد تحقق این مهم خواهیم بود و به نظر می‌رسد که این مشکلات هم به لحاظ فنی و تکنیکی با ورود دستگاه‌های جدید ایکس ری قابل حل است.

 عملکرد گمرک ایران را در زمینه کشف و شناسایی محموله‌های قاچاق و دیگر مسائل چطور می بینید؟

عملکرد گمرک را می توان در دو بحث مورد دقت و تایید قرار داد. بحث اول به ایجاد پنجره واحد تجارت و اجرا کردن دولت الکترونیک بر‌می گردد که خوشبختانه طی دو سال گذشه با ایجاد پنجره واحد توانستیم دو حوزه صادرات و واردات را در کشور تسهیل ببخشیم. این مهم این امکان را به تجار و سرمایه گذاران می‌دهد که که اطلاعات لازم را در قالب استاندارد به یک واحد ارائه و تمام مجوز‌های قانونی و مواد قانونی مرتبط با فعالیت خود را در همان محل دریافت کنند. این مساله سبب می‌شود که بخش عمده ای از مسائل در حوزه قاچاق برطرف و حل شود. نکته دوم هم که یکی دیگر از امتیازات و نکات مثبت عملکرد گمرک ایران محسوب می شود، به کاهش پدیده قاچاق در کشور برمی‌گردد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal