تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

فروش فله ای زعفران صحت ندارد/طلای سرخ مهمان 45 کشور جهان

zafran
فرشید منوچهری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در ارتباط با صحت فروش فله ای زعفران به کشورهای دیگر گفت: در هیچ برهه زمانی چیزی با نام فروش فله زعفران وجود نداشته و با توجه به قیمت بالای این کالا امکان فله‌ای فروخته شدن را ندارد.
دبیر شورای ملی زعفران افزود: بحث فله‌ای در صورتی مطرح می‌شود که این محصول را در یک جعبه ریخته و صادر شود که این امکان برای محصولی که قیمتش از طلا بالاتر بوده، وجود ندارد.
وی با بیان این که قیمت زعفران در بازار برای هر کیلو رقمی حدود ۶ میلیون تومان است، خاطرنشان کرد: زعفران معمولا در بسته‌ بندی‌هایی با وزن یک دهم گرم تا یک کیلویی عرضه می‌شود که بسته‌های یک کیلویی این محصول حدود قیمت ۶ تا ۷ میلیون تومان دارد.
منوچهری ادامه داد: اصلاح فله در عرضه زعفران همان بسته‌های یک کیلویی این محصول است که عامه مردم با این عنوان از این بسته‌ها یاد می‌کنند اما باید در نظر داشت این زعفران با عنوان فله عرضه نمی‌شود و دارای بسته بندی بوده است.
دبیر شورای ملی زعفران با اشاره به نبود محدودیت در وزن صادرات زعفران، گفت: صادرات در حال انجام بوده و هیچ گونه محدودیتی در اوزان صادراتی زعفران وجود ندارد و با توجه به استاندارد اجباری داخلی که تا کنون اجرا می‌شده به همین دلیل کیفیت زعفران ایرانی در بازارهای جهانی و داخلی بسیار بالا بوده است.
وی بیان کرد: با اجباری شدن استاندارد زعفران کشور برای عرضه داخلی دیگر مانند گذشته نمی‌توان این محصول را در منزل و یا درب مغازه بسته بندی کرد و باید در مکان‌های دارای مجوز این بسته بندی‌ها صورت گیرد و این امر دلیلی بر ممنوعیت فروش وزنی بالا زعفران نبوده و تنها برای حفظ کیفیت زعفران و سلامت آن در مکان‌های مخصوصی انجام می‌گیرد.
منوچهری در ارتباط با بازارهای صادراتی و کشورهای خریدار زعفران ایرانی، اظهار کرد: در حال حاضر ۴۵ کشور جهان خریدار زعفران ایرانی هستند و هر یک از این کشورها با توجه به فرهنگ استفاده از این محصول زعفران را خریداری می‌کند.
دبیر شورای ملی زعفران افزود: در ایران فرهنگ مصرف زعفران به صورت یک مثقالی بوده اما این فرهنگ در کشورهای اروپایی به صورت یک گرمی بوده است.
وی در انتها تاکید کرد: در سال گذشته توانستیم حدود ۱۷۲ تن زعفران به کشورهای مختلف جهان صادر کنیم.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal