تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

اسکناس‌ها تغییر نمی‌کند

نوبخت

سخنگوی دولت اعلام کرد: محدود کردن مصرف بنزین، کاهندگی رشد و افزایش آن از طریق سهمیه بندی یا قیمت گذاری جدید بنزین در دولت مطرح نیست.

محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران این مطلب را در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «آیا دولت طرحی برای جلوگیری از افزایش مصرف بنزین یا برای سهمیه بندی دارد؟ بیان کرد.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا،وی همچنین درباره ادامه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نیز گفت: در آیین نامه اجرای تبصره ٢٤ قانون بودجه سال ۹۵ این موضوع دیده شده است.

سخنگوی دولت درخصوص طرح توزیع مواد مخدر دولتی نیز گفت: مجلس در این زمینه باید اظهارنظر کند اما چنین موضوعی مطرح نیست، البته دولت در نظر داشت اگر قرار بر ترک اعتیاد است اقدامات جایگزین صورت گیرد، پس باید صبر کرد تا طرح از سوی مجلس بررسی شود و دولت نظر خود را ارائه می کند.

یکی از خبرنگاران در ادامه نشست سوال کرد: وزارت نفت معتقد است افزایش مصرف بنزین ناشی از افزایش خودرو و ارتقا رفاه مردم است، حذف کارت سوخت در این زمینه چقدر اثر گذار بوده است و نظر دولت در این زمینه چیست؟

نوبخت گفت: آنچه وزارت نفت بیان کرد افزایش خودرو قطعا میزان سوخت گیری را افزایش می دهد ولی استدلال این وزارتخانه مبنی بر این که صرفا کارت سوخت نمی تواند مقدار مصرف را کاهش دهد، منطقی است.

وی در پاسخ به این که مصوبه ای را اخیرا دولت در خصوص تبدیل ریال به تومان تصویب کرده است، که برخی اظهار نظرها در این زمینه از سوی مسئولین صورت گرفته، دولت در این خصوص چه نظری دارد، اظهارکرد: قانون پولی و بانکی مربوط به ۴۰ الی ۵۰ سال پیش است و دولت برای اصلاح این قانون لایحه ای را با بیش از ۸۰ ماده به روز شده به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

سخنگوی دولت افزود: این که تنها در زمینه یکی از مواد آن اظهار نظر شود، غیر واقع بینانه است و همچنین تنها گفته شود برای پول ملی به جای ریال از تومان استفاده شود و مابقی اصلاحات در نظر گرفته نشود، درست نیست.

نوبخت خاطرنشان کرد: دولت در این زمینه استدلال خود را می گوید و مردم داوری خواهند کرد که نمایندگان آن ها در مجلس یا دولت واقع بینانه صحبت می کنند، حال ممکن است نماینده ای اظهار نظری کند ولی نمی توان به حساب کل مجلس گذاشت و ممکن است مجلس نسبت به آن موضوع نظر دیگری داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر چه پول رسمی ایران ریال است ولی در داد و ستدها و آنچه امروز مردم استفاده می کنند، بیشتر تومان مدنظر است.

سخنگوی دولت یادآور شد: عده ای تصور کردند با طرح این موضوع قرار است هر چه پول به صورت ریال چاپ شده از دور خارج و اسکناس جدید ضرب می شود که چنین چیزی درست نیست، ما هر ساله سیاست نو کردن پول را در دست اقدام داریم که می توانیم بر اساس تومان در این زمینه اقدام کنیم.

نوبخت افزود: تصمیم دولت اصلاح نظام پولی و بانکی است و اینکه این موضوع را معطوف به یک ماده بکنند، درست نیست. ما می خواهیم مناسبات جاری مردم راحت باشد.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به وضعیت صدور روادید برای دیپلمات های ایرانی از سوی عربستان ،گفت: ویزایی که برای کادر کنسولگری ایران به صورت موقت توسط عربستان صادر خواهد شد از سوی وزارت امور خارجه در حال پیگیری است.

نوبخت اظهار امیدواری کرد: این قسمت از مراحل کار نیز حل شود و در تماسی که رئیس سازمان حج و زیارت با مقامات سعودی داشته تاکید کرد که بر تعهدات خود پایبند هستند.

وی در پاسخ به این که یادگار امام راحل در ماه های گذشته نامه ای به رئیس جمهوری نوشت ودر زمینه تحولات در دانشگاه آزاد اسلامی خواستار رسیدگی شدند چه اقدامی صورت گرفته است، گفت: در این زمینه اطلاعی ندارم .

سخنگوی دولت در پاسخ به این که دولت برای حفظ وحدت بین قوا چه اقداماتی را در دستور کار دارد، افزود: رئیس جمهوری همواره جلساتی را با روسای دیگر قوا دارند و گاهی نیز این جلسات دو جانبه است .

نوبخت ادامه داد: خارج از این جلسات در شورای عالی امنیت ملی نیز روسای قوا همواره حضور دارند و با صمیمیت ، همفکری و صحبت می کنند و می توان اذعان داشت که هر سه برادران ایمانی یکدیگر هستند .

وی همچنین در پاسخ به این که آیا در کابینه دوازدهم از اقلیت های مذهبی هم استفاده خواهد شد، گفت: هیچ منعی برای حضور اقلیت های مذهخبی ویا برش های جنسیتی در کابینه دوازدهم نیست .

نوبخت اظهارکرد: برای رئیس جمهوری ملاک شایسته گزینی است و در دولت یازدهم مشاهده کردیم که بانوان در بسیاری از مناصب و مسئولیت ها قرار گرفتند .

وی در پاسخ به این که برخی اظهارنظرها در زمینه تبدیل سازمان برنامه وبودجه صورت گرفته است، دولت در این خصوص چه نظری دارد، گفت: طبق اصل ۱۲۶ قانون اساسی امور برنامه وبودجه از وظایف رئیس جمهوری است که می تواند به فرد دیگری این اختیارات را تفویض کند .

سخنگوی دولت افزود: از سوی دیگرئ برای هر وزیری نیز اختیاراتی در قانون تفویض شده است، حال اینکه اختیارات رئیس جمهوری در سازمان برنامه وبودجه در کنار وزرا قرار گیرد قابل طرح شدن نیست و با قانون اساسی مغایرت دارد.

نوبخت در پاسخ به این که لایحه تفکیک سه وزارتحانه تا پایان دولت یازدهم عملیاتی خواهد شد ، یادآور شد: این لایحه در کمیسیون اصلی تائید شده است و برخی کمیسیون ها نسبت به آن نظر موافق و برخی مخالف دارند .

وی افزود: کار آمدی یک مورد بستگی به مدیریت ودیگری بستگی به ساختار و سازماندهی دولت دارد واگر وزارتخانه ها مانند بازرگانی از صنعت جدا شود موثرتر عمل خواهد شد .

سخنگوی دولت اضافه کرد: امیدواریم اگر این تفکیک با تاخیر هم صورت گرفت این اتفاق بیافتد.

نوبخت در پاسخ به این که دولت چه نظارتی بر پرداخت نشدن وام مسکن زوج های جوان از سوی بانکه ای عامل دارد، گفت: قرار بود امروز جلسه شورای پول و اعتبار برگزار شود که اگر تشکیل شد این موضوع را پیگیری خواهم کرد.

وی در پاسخ به این که آیا دولت بنای افشای پرونده متهمان پرونده نفتی که تعدادی از آنها از وزرای دولت دهم بودند را دارد، اظهارکرد: دولت اسناد لازم را به دستگاه قضایی ارائه کرده است و هر سند دیگری هم لازم باشد تا مردم نسبت به آن مطلع شوند ارائه خواهد کرد .

سخنگوی دولت همچنین گفت: سیاست دولت این بود قبل از اینکه حکمی در مراجع قضایی به قطعیت نرسیده است از انتشار آن خودداری شود تا پس از قطعیت احکام افراد اطلاع رسانی صورت گیرد .

نوبخت در پاسخ به آخرین وضعیت هیات هفت نفره در قرارداد توتال توضیح داد: طبق قانون نفت هیات عالی متشکل از روسای کمیسیون برنامه و بودجه و انرژی مجلس شورای اسلامی ، دادستان کل کشور ، وزرای اقتصادی ودارایی ، نفت و رئیس سازمان برنامه وبودجه و بانک مرکزی براین قرارداد نظارت دارند.

وی خاطرنشان کرد: روز گذشته از سوی قوه قضاییه خواسته شد تا برای بررسی بیشتر تشکیل این جلسه یک هفته دیگر تمدید شود و در کنار این موضوع تمامی پیوستهای این قرارداد در اختیار اعضای هیات قرارداده شد و یک نسخه هم به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه گردید و هرگونه سئوالی در این زمینه مطرح باشد پاسخ آن داده خواهد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این که لایحه اصلاح نظام پولی وبانکی چقدر برای خارج کردن پول از حالت کالا کمک خواهد کرد، گفت: زمان زیادی برای بازبینی این لایحه صرف شد ولی آنچه انجام شد این است که هم کنشگران عرصه پولی و بانکی حقوقشان رعایت شود و هم اقتصاد ملی با این اصلاحات تقویت گردد.

نوبخت در پاسخ به گلایه گروه های نهضت سواد آموزی درباره استخدام در آموزش و پرورش ، گفت: در زمینه استخدام نیروها آزمون هایی برگزار شد ودر این خصوص از وزارت آموز شو پرورش می خواهم آخریم وضعیت را اطلاع رسانی کند .

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “اسکناس‌ها تغییر نمی‌کند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تبلیغات

canal