تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

اعطای وام چند صدمیلیارد تومانی به یک کارتن‌خواب

فرهنگیان

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از پرداخت ۱۱هزار میلیارد تومان وام در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد و گفت: یک فقره از این پرداختی‌ها مربوط به وام چند صد میلیونی به یک کارتن‌خواب است که قطعاً توان بازپرداخت ندارد.

محمد مهدی زاهدی در پنجمین کنگره سراسری فرهنگیان کشور اظهار کرد: برخی افراد فراکسیون امید با انتخاب آقای بطحایی به‌عنوان وزیر آموزش و پرورش مخالفت‌هایی داشتند و بنده وقتی با آقای عارف صحبت کردم “بطحایی” را فردی متدین می‌دانست اما معتقد بود توان کافی برای وزارت را ندارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی افزود: برخی افراد از دیدگاه سیاسی با آقای بطحایی مخالفت می‌کردند و فضای شدیدی علیه وی وجود داشت اما بعد از بررسی به این نتیجه رسیدیم که گزینه پیشنهادی از بدنه آموزش و پرورش است و برای اولین بار فردی معرفی شده بود که سالها در بدنه این وزارتخانه حضور داشته است.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با ابراز اینکه “مطالبات جدی از وزیر آموزش و پرورش داریم”, گفت: یکی از مهمترین مطالبات توجه به سند تحول بنیادین است و دو زیرنظام مالی و منابع انسانی باید با جدیت پیگیری شود و تا زمانی که این دو موضوع عملیاتی نشود اجرای سند به‌خوبی انجام نخواهد شد.

زاهدی ادامه داد: به‌دنبال اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان هستیم اما این مسئله به تدوین دو زیرنظام فوق نیاز دارد و از وزیر آموزش و پرورش این موضوع را دائم پیگیری خواهیم کرد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: سیاسی‌بازی در آموزش و پرورش سم است و نباید فضای سیاسی خارج از وزارتخانه به درون وارد شده و حاشیه‌سازی ایجاد شود. این سیاسی‌بازی نباید در انتصابات, مدیریت و مسائل آموزشی و پرورشی وارد شود که در سال‌های اخیر ظلم بزرگی به‌دلیل وجود این مسئله به نظام آموزش و پرورش شده است.

وی اضافه کرد: انتظار نداریم وزیر آموزش و پرورش افرادی از جناح مخالف رئیس جمهور را به کار بگیرد اما باید انسان‌های معتدل و وفادار به شهدای فرهنگی که قصد حاشیه‌سازی ندارند به کار گرفته شوند و از موضع سیاسی به مسائل نگاه نکنند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درخصوص صندوق ذخیره فرهنگیان عنوان کرد: ۱۱هزار میلیارد تومان وام در صندوق پرداخت شده است که ۸ هزار میلیارد تومان مشکوک الوصول است یعنی ضمانتی برای برگشت آن وجود ندارد و افرادی که توان مالی برای بازپرداخت وام داشته باشند وجود ندارند.

زاهدی ادامه داد: در مواردی وام‌های چند صد میلیون تومانی به یک فرد کارتن‌خواب اعطا شده است که قطعاً توان مالی بازپرداخت ندارد.

وی با تأکید بر اینکه “بررسی عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه از مطالبات جدی ما است”, اظهار کرد: این صندوق باید در جهت خدمت به فرهنگیان و رفع بخشی از مطالبات آنها اقدام کند نه اینکه محلی برای سوءاستفاده‌های کلان باشد.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: هلدینگ‌های اقتصادی مختلف از جمله پتروشیمی توسط صندوق ذخیره فرهنگیان ایجاد شده است اما هیچ برنامه‌ای برای فعالیت آن وجود ندارد که همین مسئله منجر شد صدها میلیون تومان هزینه بدون بازدهی باشد.

زاهدی با اشاره به اینکه صحبت‌های زیادی درباره صندوق ذخیره وجود دارد, گفت: تا مهر ماه گزارش نهایی از نتایج تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره را ارائه می‌کنیم.

وی تصریح کرد: وزیر آموزش و پرورش باید از افراد فهیم, باتجربه و با قابلیت بالا در مدیریت مالی استفاده کند و افرادی که صرفاً جریان سیاسی خاصی را دنبال می‌کنند نباید به کار گرفته شوند به‌عنوان مثال در دوره‌های گذشته مشاهده کردیم معاون پرورشی به وزیر گفت لباس پیشاهنگی بپوشد و با افتخار عکس انداختند.

زاهدی با تأکید بر حذف کنکور و برگزاری آزمون استاندارد در آموزش و پرورش عنوان کرد: کنکور بلایی برای دانش‌آموزان است, استعدادکشی می‌کند و خلاقیت را می‌رباید بنابراین باید کنکور حذف و آزمون‌های استاندارد جایگزین شود.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: حوزه ستادی وزارتخانه به‌تنهایی قادر به برگزاری آزمون‌های استاندارد نیست و اجرای آن به هماهنگی سایر نهادها نیاز دارد.

وی با اشاره به دانشگاه فرهنگیان گفت: مصلحت نیست فردی چهارسال سرپرستی این دانشگاه را داشته باشد چرا که سرپرست اختیارات لازم را ندارد.

زاهدی با اشاره به وضعیت نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش بیان کرد: براساس برآورد این وزارتخانه در طول ۶ سال آینده حدود ۴۰۰ هزار نفر بازنشسته می‌شوند یعنی هر سال نیاز به تربیت ۵۰ هزار نیرو وجود دارد تا در آینده این وزارتخانه دچار بحران نشود.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه ظرفیت فعلی دانشگاه فرهنگیان پاسخگوی تأمین منابع نیروی انسانی آموزش و پرورش نیست, افزود: از رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس سازمان امور استخدامی تقاضا داریم تا هرچه زودتر برنامه‌ریزی لازم برای اختصاص ردیف استخدامی جذب نیرو را داشته باشند. دانشگاه فرهنگیان باید نشان دهد که توان کافی برای تأمین نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش را دارد و این دانشگاه باید یکی از اولویت‌های اصلی وزارتخانه باشد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal