تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

آمار صادرات فرش در ۵ ماهه نخست امسال

فرش

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: در پنج ماه نخست امسال ۱۲۰ میلیون دلار با وزن ۱۵۰۰ تن فرش صادر شده است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: سال گذشته ۳۵۹ میلیون دلار و پنج ماه نخست امسال ۱۲۰ میلیون دلار با وزن ۱۵۰۰ تن فرش صادر شده است.

به گزارش باشگاه سرمایه به نقل از تجارت‌نیوز، حمید کارگر در گردهمایی و کارگروه روسای ادارات فرش سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت استان‌ها در بجنورد، با اشاره به این‌که فرش ایرانی قدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد، گفت: هم‌اکنون در تمامی سطح کشور بافت فرش با تنوع‌های متفاوت، گره، سبک، اندازه، طرح و نقش‌های مختلف در حال انجام است.

وی با بیان این‌که هیچ کشوری نسبت به ایران، دارای مهارت و دانش فنی در زمینه تولید فرش نیست، افزود: فرش دستباف بهترین مثال برای اقتصاد مقاومتی است که می‌تواند ما را از بیگانگان بی‌نیاز کند، اما آن همه آن‌ها به معنی آن نیست که بگویم حال و روز فرش خوب است.

وی ادامه داد: نسبت متوسط صادرات سالانه فرش در گذشته ۵۰۰ میلیون دلار بود که هم‌اکنون این رقم به ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است.

کارگر اظهار کرد: ایالات متحده آمریکا یکی از بازارهای اصلی فرش ایران بود که از سال ۲۰۱۰ اجازه نداد تا فرش وارد شود اما به همت برجام صادرات فرش به این کشور از سرگرفته شده است.

به گفته وی، تغییر سلائق در بازار داخلی و خارجی، افزایش استفاده از کفپوش‌های صنعتی همچون فرش ماشینی، پارکت و سرامیک، وجود تورم شدید از سال ۹۰ تا ۹۲ در موارد اولیه بافت فرش و بالا رفتن قیمت فرش و پایین آمدن قدرت رقابت در بازارها از علل دیگری است که روی بازار و صادرات فرش تاثیرگذار بوده است.

وی تصریح کرد: اما با این وجود از سال گذشته میزان صادرات فرش جهش داشته است؛ به‌طوری‌که طی سال گذشته ۳۵۹ میلیون دلار و پنج ماه نخست سال جاری ۱۲۰ میلیون دلار با وزن ۱۵۰۰ تن فرش صادر شده است.

کارگر خاطرنشان کرد: در حال حاضر بافندگان فرش در تنگنا هستند اما روند رو به بهبود است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران تاکید کرد: ۱۰ سال تنگنا و فشار روی فعالان فرش موجب شد بازارهای جدیدی نیز برای فرش ایرانی ایجاد شود.

 

منبع: ایسنا

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal