قیمت نفت رکورد زد

نفت

قیمت های نفت روز سه شنبه در نخستین روز کاری سال ۲۰۱۸ به بالاترین سطح خود از اواسط سال ۲۰۱۵ (اوایل سال ۱۳۹۴) رسید و بالاترین قیمت اول سالی از سال ۲۰۱۴ (۹۳-۱۳۹۲) را تجربه کرد.

به گزارش رویترز انگلیس، این افزایش قیمت را به تداوم کاهش تولید سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و برخی کشورهای غیراوپک در راس آنها روسیه و همچنین تقاضای بالای نفت در جهان نسبت داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، قیمت آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا در ساعت ۰۲:۲۰ بامداد امروز به وقت گرینویچ در بازار نایمکس این کشور با ۲۲ سنت یا ۰٫۴ درصد افزایش نسبت آخرین روز کاری سال ۲۰۱۷ (جمعه گذشته) به ۶۰ دلار و ۶۴ سنت در هر اونس رسید.

در نخستین معاملات امروز، قیمت نفت خام آمریکا رکورد ۶۰ دلار و ۶۸ سنت را ثبت کرد که بیشترین قیمت از ژوئن ۲۰۱۵ (خرداد-تیر ۱۳۹۴) است.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در ساعت یاد شده در معاملات آتی بازار لندن به قیمت ۶۷ دلار و ۲۰ سنت معامله شد که از آخرین قیمت جمعه گذشته، ۳۳ سنت یا ۰٫۵ درصد بیشتر است.

بهای نفت پایه بین المللی برنت که دو سوم نفت های جهان از جمله نفت اوپک بر پایه آن قیمت گذاری می شوند نیز در معاملات آغازین امروز رکورد زد و به بالاترین سطح از مه ۲۰۱۵ (اردیبهشت-خرداد ۱۳۹۴) رسید.

این نخستین بار از ژانویه ۲۰۱۴ (دی-بهمن ۱۳۹۲) است که هر دو نفت پایه آمریکا و اروپا سال نو میلادی را با قیمت بیش از ۶۰ دلار در هر بشکه شروع می کنند.

«جفری هالی» تحلیلگر ارشد بازار در شرکت کارگزاری آتی اوآندای* سنگاپور به رویترز گفت: کاهش موجودی انبارهای نفت در سراسر دنیا و نرخ بالای رشد اقتصادی جهان، اثر افزایش عرضه نفت ناشی از تعمیر و بازگشت به کار خط لوله فورتیز** و از سرگیری تولید یک خط لوله قطع شده در لیبی را خنثی کرد و موجب بالا رفتن قیمت های نفت شد.

خط لوله فورتیز دریای شمال که حدود ۴۵۰ هزار بشکه در روز نفت خام این میدان را به آمریکا منتقل می کند، یازدهم دسامبر (بیستم آذر) به دلیل برخی شکستگی ها بسته شد. این خط لوله در ۳۰ دسامبر (شنبه گذشته) پس از تعمیر، با ظرفیت کامل کار خود را از سر گرفته است.

به نوشته رویترز، یک سال است که اوپک و برخی کشورهای غیراوپک در چارچوب یک توافق، تولید خود را کاهش داده اند تا با کاهش مازاد عرضه نفت در بازارها، جلوی کاهش قیمت های نفت را بگیرند. اجرای توافق کاهش تولید از ژانویه ۲۰۱۷ شروع شد و تا پایان سال ۲۰۱۸ ادامه دارد.

تقاضای بالای نفت به ویژه از سوی چین نیز به افزایش صبح امروز قیمت نفت در بازارها کمک کرد.

«ویلیام اولفلین» تحلیلگر سرمایه گذاری در بازار سهام ریوکین*** استرالیا به رویترز گفت: موجودی انبارهای نفت از مارس ۲۰۱۷ (اواسط اسفند ۱۳۹۵) شروع به کاهش کرده است، اوپک و هم پیمانانش موافقت کرده اند که تا پایان سال ۲۰۱۸ به کاهش تولید ادامه دهند، بنابراین ممکن است بتوان به جرات گفت چشم انداز بازار نفت از منظر عرضه و تقاضا نسبت به آغاز سال ۲۰۱۷ بهتر شده است.

موجودی انبارهای نفت آمریکا که بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان است تقریبا ۲۰ درصد از رکورد تاریخی آن در مارس گذشته (اواسط اسفند ۱۳۹۵) کاهش یافته و به ۴۳۱ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه رسیده است.

تنها چیزی که چشم انداز بازار نفت در سال ۲۰۱۸ را تضعیف می کند، افزایش تولید نفت شیل در آمریکا است که در آستانه عبور از مرز ۱۰ میلیون بشکه در روز است.

به گفته اولفلین، انتظار می رود افزایش قیمت های نفت موجب افزایش تولید نفت شیل در آمریکا شود و کاهش سطح قیمت های نفت را در پی داشته باشد.

تولید نفت آمریکا نسبت به اواسط سال ۲۰۱۶ (اوایل تابستان ۱۳۹۵) تقریبا ۱۶ درصد بیشتر شده و در پایان سال ۲۰۱۷ به ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است، هر چند شرکت مشاوره انرژی ریستاد**** نروژ در نیویورک اعلام کرده است، ظرفیت تولید نفت خام امریکا مرز ۱۰ میلیون بشکه در روز را رد کرده است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal