تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

بررسی بازارهای صادراتی در راستای حمایت از کالای ایرانی؛ صادرات گل و گلاب ۱۱ میلیون دلاری شد/ آمریکا و انگلیس مشتری گلاب ایرانی

صادرات

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، ایران یکی از بزرگترین کشور‌ها در زمینه صادرات گل محمدی و گلابمحسوب می‌شود و برخی از شنیده ها حاکی از آن است که ایرانیان از جمله افرادی هستند که توانسته اند از گل محمدی به روش تقطیر گلاب و اسانس تهیه کنند.

در این میان سطح زیر کشت گل محمدی در ایران به بیش از ۱۲ هزار هکتار می‌رسد و کاشان بزرگترین شهرستان در زمینه کشت گل محمدی و تهیه گلاب مرغوب در کشور مطرح است.

لازم به ذکر است که این شهرستان با دارا بودن بیش از ۲۰ کارخانه صنعتی و بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ کارگاه ستی توانسته است اشتغال زایی بیش از ۱۰ هزار نفر را فراهم کند که این رقم در زمان برداشت به بیش از ۲ برابر این تعداد هم می‌رسد.

گفتنی است بیش‌تر کشور‌های جهان گلاب ایرانی را به دلیل کیفیت و مرغوبیت آن می‌شناسند و این محصول هر ساله به واسطه صادرات ارز قابل توجهی را نصیب کشور می‌کند.

بررسی آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۶ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۳ هزار و ۶۴۸ تن گلاب استحصالی از گل محمدی، گل خشک و گلبرگ تازه و اسانس‌های روغنی از گل محمدی به کشور‌های مختلف جهان صادر شده است.

لازم به ذکر است که صادرات این حجم گل و گلاب درآمد ۱۱ میلیون و ۲۷۵ هزار و ۹۶۸ دلار درآمد ارزی نصیب کشور شد که بالغ بر ۳۸ میلیارد و ۸۱۰ میلیون و ۵۶۱ هزار و ۵۹۲ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.

کدام کشورها خواهان گلاب ایرانی هستند؟

در این میان گلاب به ۳۴ کشور جهان از جمله آلمان، انگلستان، ایالات متحده آمریکا، استرالیا، اسپانیا، چین، آلمان و فرانسه صادر شده است.

در بین کشور‌های ذکر شده امارات متحده عربی با خریداری بیش از یک هزار و ۲۱۵ تن گل و گلاب از ایران اولین و بزرگترین خریدار این محصول محسوب می‌شود که درآمد ۳ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۱۴۱ دلاری را نصیب کشور کرده است.

باتوجه به اینکه سالانه ارز قابل توجهی از صادرات گل و گلاب نصیب کشور می‌شود باید با شناسایی بازار‌های هدف تلاش کرد تا درآمد ارزی از این طریق را افزایش داد و از طرفی در کنار تولید بالا برای افراد بیشتری در این زمینه اشتغال زایی کرد که این مورد نیار به برنامه ریزی جامع دارد.

صادرات گل و گلاب ۱۱ میلیون دلاری شد/ آمریکا و انگلیس مشتری گلاب ایرانی

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal