تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

خروج آمریکا از برجام تنها ۲۰۰ هزار بشکه از صادرات نفت ایران را کاهش می‌دهد

نفت

تحلیلگران موسسه سی تی گروپ نوشتند حتی اگر ترامپ در روز ۱۲ می تعلیق تحریم ها علیه ایران را تمدید نکند تنها حدود ۲۰۰ هزار بشکه از صادرات روزانه نفت ایران آسیب خواهد دید.

به گزارش باشگاه سرمایه به نقل از  خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری سی ان بی سی، تحلیلگران موسسه سی تی گروپ به دلیل افزایش تقاضا و احتمال اختلال در عرضه نفت از سوی ایران و ونزوئلا، پیش بینی خود از قیمت نفت را در سال جاری و سال آینده افزایش دادند.

بر این اساس، این تحلیلگران پیش بینی خود از قیمت نفت در سال جاری و سال آینده را ۵ تا ۶ دلار در هر بشکه افزایش داده اند. بر این اساس قیمت متوسط نفت برنت در سال جاری ۶۵ دلار و در سال آینده میلادی ۵۵ دلار خواهد بود. این تحلیلگران گفتند، بهبود تقاضا موجب شده تا پیش بینی خود از قیمت نفت را افزایش دهند.

بر اساس گزارش سیتی گروپ، نوسانات بالا در قیمت نفت به دلیل ریسک های ژئوپلتیک و سیاسی همچنان ادامه خواهد داشت.

سیاست خارجی تهاجمی تر تیم جدید دولت ترامپ و افزایش تنش ها با ایران و کره شمالی می تواند موجب رشد قیمت نفت شود. روابط نه چندان مطلبو غرب و روسیه نیز در حال افزایش جو عدم قطعیت در بازار نفت است.

اما در حالی که نگرانی های ژئوپلتیک در حال افزایش قیمت نفت است، بازار همچنین نگران تاثیرات مفنی احتمالی مواضع تجاری ترامپ بر اقتصاد جهانی و قیمت نفت است.

در این گزارش همچنین خاطر نشان شده که این ریسک وجود دارد که در ۱۲ ماه می، آمریکا از برجام خارج شود. «ریسک متوجه عرضه نفت ایران طیف بسیار وسیعی از احتمالات را در بر می گیرد. حتی اگر ترامپ در روز ۱۲ می تعلیق تحریم ها را تمدید نکند» تنها حدود ۲۰۰ هزار بشکه از صادرات روزانه نفت ایران آسیب خواهد دید. اما اگر کل توافق هسته ای از هم بپاشد، ممکن است روزانه یک میلیون بشکه از نفت ایران از بازار حذف شود.

در این گزارش همچنین پیش بینی شده که تحرم کامل ونزوئلا از سوی آمریکا ممکن است روزانه ۵۰۰ هزار بشکه از صادرات ونزوئلا را کاهش دهد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal