تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

کاهش ۴۰درصدی بارش در حوضه‌های آبریز

باران

براساس آخرین آمار میزان بارندگی تا ۴ اردیبهشت ماه سال جاری با ۴۰ درصد کاهش به ۲۱۰.۷ میلیمتر رسیده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از میزان، میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی ۹۶-۹۷ تا ۴ اردیبهشت ماه سال جاری نشان می‌دهد ارتفاع بارش‌های جوی به ۱۲۸.۱ میلیمتر رسیده است.

در این میان میزان بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۲۱۴.۱ میلیمتر) ۴۰.۲ درصد کاهش داشته و نسبت به دوره مشابه سال گذشته (۲۱۰.۷ میلیمتر) ۳۹.۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در این میان حجم بارش‌ها از اول مهر ماه سال ۹۶ تا ۴ اردیبهشت ماه سال جاری معادل ۲۱۱.۱۱۲ میلیارد مترمکعب گزارش شده است.

لازم به ذکر است که میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جاری تاکنون ۲۸۷.۳ میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۱.۹ درصد رشد و در مقایسه با بلند مدت ۴۹ ساله ۶.۴ درصد کاهش داشته است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها ۱۷۰.۸ میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۵۱.۲ درصد و در مقایسه با متوسط ۴۹ ساله ۴۹.۶ درصد کاهش داشته است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه شاهد ۳۰۵.۶ میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته ۲۴۷.۳ میلیمتر ثبت شده، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز با ۲۳.۶ درصد و در دراز مدت ۴۹ ساله با ۱۴.۳ درصد رشد روبرو بوده است.

میزان بارش در فلات مرکزی ایران با ۴۸.۱ درصد کاهش نسبت به سال گذشته ۷۴.۳ میلیمتر بارش را برای خود به ثبت رسانده است.

گفتنی است این حوزه در مدت مشابه سال گذشته ۱۴۳.۲ میلیمتر بارش داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در ۴۹ ساله گذشته این حوضه ۱۴۳.۸ میلیمتر گزارش شده است.

حوضه مرزی شرق در سال آبی جاری ۳۲.۹ میلیمتر بارندگی داشته و این در حالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۵۷.۵ میلیمتر بارندگی داشته است که نشان می‌دهد بارش‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته با کاهش ۴۲.۸ درصدی و در دراز مدت ۴۹ ساله با اُفت ۶۴.۱ درصدی مواجه بوده است.

لازم به ذکر است که در حوضه آبی قره‌قوم تاکنون ۱۰۵.۱ میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته که ۱۶۹.۶ میلیمتر بود با کاهش ۳۸ درصدی روبرو بوده است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal