تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

۱۰ درصد صرفه جویی، مانع خاموشی در تابستان می‌شود

برق

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، آرش کردی گفت: برای جلوگیری از خاموشی در تابستان دو انتخاب داریم؛​ اول درست مصرف کنیم و وسایل برقی غیر ضروری را خاموش نگه داریم دوم از همه وسایل استفاده کنیم و به خاطر کمبود تولید نیروگاه های برق آبی و به خاطر خشکسالی ساعاتی از شبانه روز دچار خاموشی شویم. البته نمی پذیریم نقاطی مثل آسانسورها و یا روشنایی شهر خاموش شوند اما خاموش کردن لوازم غیر ضروری مثل ظرفشویی و لباسشویی در ساعت های اوج مصرف ضروری است.

مدیر عامل توانیز با اشاره به اینکه پیش بینی می کردیم از پارسال تا قبل از پیک دو هزار مگاوات نیروگاه جدید وارد مدار شود که تاکنون هزار و ۴۰۰ تا ۵۰۰ مگاوات وارد مدار شده است افزود: قبل از پیک تابستان ظرفیت دو هزار مگاوات کامل خواهد شد. هر سال از نیروگاه های برق آبی ۹ هزار و ۳۰۰ مگاوات برق تولید می شد که امسال به دلیل­­ کمبود بارش ها چهار هزار مگاوات کمتر تولید خواهد شد گرچه برخی ها به بارش های اخیر اشاره می کنند ولی ذخیره آب سدهای بزرگ که از آنها برق تولید می کنیم از ذخیره برف استفاده می شود بنابراین بارش های پراکنده اخیر تاثیر عمده ای بر روی ذخیره سدها ندارد.

وی مدیریت مصرف را اصلی ترین تدبیر برای گذر از تابستان برشمرد و افزود: هنوز این تدبیر به صورت درست و کامل اجرا نمی شود.

مدیر عامل توانیر در پاسخ به این سوال که چقدر از کمبود برق از طریق واردات جبران خواهد شد گفت: پارسال ۳۰۰ تا ۳۵۰ مگاوات برق در ایام پیک مصرف وارد کردیم که امسال این رقم به ۵۰۰ مگاوات خواهد رسیدصادرات برق در روزهای پیک تابستان تا جایی که امکان داشته باشد کاهش می یابد اما بیشتر از آن به دلیل­ قرارداد و تعهدات بین المللی امکان پذیر نیست.امسال صنایع در طرح ذخیره عملیاتی هزار و ۲۰۰ مگاوات به صنعت برق کمک خواهند کرد و ۳۰۰ مگاوات از طریق طرح تعطیلات تابستانی کارخانجات به این صنعت کمک می شود که به طور کلی اگر مولد های خود مصرف را نیز به آن اضافه کنیم هزار و ۵۰۰ تا هزار و ۸۰۰ مگاوات از این طریق مدیریت مصرف خواهد شد.

این مقام مسوول افزود: پیک روز به دلیل استفاده از وسایل سرمایشی مهم تر از پیک شب است و ساعت های ۱۲ تا ۱۶ پیک روز و ساعت ۱۹ تا ۲۳ پیک شب در تابستان است.

وی با تاکید بر اینکه با نصب کنتور های دیجیتالی سه نوع تعرفه کم بار ، میان بار و پر بار تعریف شده که بنابر مصرف مشترک قیمت هر کدام این تعرفه ها متفاوت است گفت: در ساعت اوج مصرف قیمت برق دو و نیم برابر و در ساعات کم باری (ساعت ۲۳ تا ۷ صبح) یک چهارم قیمت عادی محاسبه می شود. با توجه به تعرفه ها درست مصرف کردن برق هم به اقتصاد خانواده و هم به اقتصاد ملی کمک می کند. سالانه ۲۰۰ ساعت اوج مصرف برق داریم که به خاطر آن باید سرمایه گذاری هنگفتی انجام شود.

به گزارش مهر، پیک مصرف برق از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور هر سال است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal