تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

چینی ها به دنبال کشف نیمه پنهان ماه

ماه

چینی ها با پرتاب یک ماهواره و قرار دادن آن میان کره زمین و کاوشگری که در آینده ارسال می شود، به دنبال مشاهده نیمه پنهان ماه هستند.

اگر به علم نجوم علاقه داشته باشید، مطمئنا می دانید که از روی کره زمین، نیمی از ماه مشخص نیست و هیچ گاه نمی توان آن را دید. به همین دلیل چینی ها با پرتاب ماهواره ای به فضا و قرار دادن آن بین کره زمین و کاوشگری به نام Chang’e-4 که عملیات پرتاب آن در آینده نزدیک اتفاق می افتد، در نظر دارند به نیمه پنهان ماه دسترسی پیدا کرده و آن را تماشا کنند. نام این ماهواره Queqiao است که رأس ساعت ۵:۲۸ صبح (به وقت محلی) از مرکز پرتاب ماهواره زیچانگ به سمت مقصد ارسال شد.

بر اساس گزارش منبع خبری Xinhua، ماهواره یاد شده بعد از قرارگیری در محل، حدود ۸ روز به دور سیستم لاگرانژی قرار گرفته میان زمین و ماه می چرخد و این میزان، تقریبا ۴۵۵ هزار کیلومتر برآورد شده است. این اولین بار است که یک ماهواره تبادل اطلاعات در این مدار قرار می گیرد.

ژانگ لیهوا، مدیر این پروژه عملیاتی گفت:

پرتاب این ماهواره ثابت کرد که مردم چین می توانند به عنوان اولین کشور، یک کاوشگر را به فضا فرستاده و نیمه پنهان ماه را به همه دنیا نشان دهند.

وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که مأموریت یاد شده چند چالش بزرگ را برای آنها در پی داشته است که از جمله آنها می توان به تنظیمات چرخش ماهواره و ساختارشکنی هایی در زمینه جاذبه قمری اشاره کرد.

زمانی که کاوشگر چینی تا پایان سال پرتاب شود، مأموریت های زیادی را با خود به همراه خواهد داشت. یکی از آنها را می توان سنجش درجه حرارت در نیمه پنهان ماه دانست و از جمله موارد دیگر می توان به سنجش شرایط شیمیایی سنگ ها و مواد جامد، شناسایی ساختار نورهای کیهانی و نحوه تخلیه جسم کرونالی اشاره کرد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal