تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

اوپک: ذخایر نفت جمهوری آذربایجان هفت میلیارد بشکه است

اپک

به گزارش روز شنبه خبرگزاری ‘آپا’، به نقل از اوپک، عمده ذخایر نفتی جمهوری آذربایجان در میادین دریایی این کشور مانند میادین ‘ آذری ، چراغ و گونشلی ‘ و چند میدان دیگر در دریای خزر قرار دارد.
مسئولان جمهوری آذربایجان مجموع ذخایر گازی این کشور را ۲٫۶ تریلیون متر مکعب اعلام کرده اند. عمده ذخایر گازی جمهوری آذربایجان نیز در میادین دریایی از جمله ‘ شاه دنیز ‘ و چند میدان دیگر در واقع در خزر است .
در گزارش سالانه ۲۰۱۷ اوپک ، ذخایر نفت تائید شده سایر کشورهای حاشیه خزر ، شامل ایران ۱۵۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه ، روسیه ۸۰ میلیارد بشکه ، قزاقستان ۳۰ میلیارد بشکه و ترکمنستان ۶۰۰ میلیون بشکه اعلام شده است.
صندوق دولتی نفت جمهوری آذربایجان اخیرا در گزارشی مجموع درآمد این کشور در ۱۰ سال اخیر از توسعه میادین نفتی ‘ آذری ، چراغ و گونشلی ‘ واقع در دریای خزر را بیش از ۱۳۰ میلیارد دلار اعلام کرد .
اوپک همچنین مجموع ذخایر گاز طبیعی جهانی برای اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی را با ۰٫۲ درصد افزایش نسبت به سال قبل ، ۱۹۹ تریلیون و ۴۴ میلیارد متر مکعب ذکر کرد.
در این گزارش، ذخایر گازی کشورهای حاشیه خزر از جمله ایران ۳۳ تریلیون و ۸۱۰ میلیارد متر مکعب ، روسیه ۵۰ تریلیون و ۶۱۷ میلیارد متر مکعب ، قزاقستان یک تریلیون و ۸۹۸ میلیون متر مکعب و ترکمنستان ۹ تریلیون و ۸۳۸ میلیارد متر مکعب عنوان شده است.
روسیه از نظر ذخایر گازی در رده اول، ایران در رده دو م و قطر در رده سوم قرار می گیرد.
ذخایر گازی تایید شده قطر ۲۳ تریلیون و ۸۶۱ میلیارد متر مکعب است.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal