تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

لفاظی های ضدایرانی ترامپ؛ ترس از نوسان قیمت نفت یا تحریک

ترامپ

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، ترامپ دیروز( دوشنبه) در توئیتی نوشت که مواجهه کشتی های ایرانی و آمریکایی و به تعبیر او مزاحمت دریایی ایران در خلیج فارس در سال دوم ریاست جمهوری اش کاهش یافته است.
وی افزود: آمار نیروی دریایی نشان می دهد، رویارویی های خطرناک کشتی های ایرانی و آمریکایی که سال ۲۰۱۵ شامل ۲۲، ۳۶ واقعه برای سال ۲۰۱۶ و ۱۴رویداد در سال ۲۰۱۷ بوده، اما برای امسال (۲۰۱۸) به صفر رسیده است.
به گزارش ایرنا، دو سال نخست این آمارهای ادعایی در دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین بوده است و به نظر می رسد ترامپ در برابر موج حملات منتقدان و رسانه‌ ها، این بار اغراق گویی ها را به مواجهه دریایی ایران و آمریکا در خلیج فارس کشانده است.
سردار سرتیپ پاسدار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همایش فرماندهان و مسئولان این نیرو گفته که ایران اقتدار کاملی در تنگه هرمز و خلیج‌فارس دارد و تمکین از جانب همه آنها که در منطقه استقرار دارند، دیده می‌شود و می‌دانند جز این، پیامدهای سختی در انتظارشان است و تا کنون نیز عدم تمکینی هم از جانب آنها مشاهده نشده است.
ترامپ در حالی منتقدانه به عملیات یگان های دریایی ایران اشاره می کند که این نیروها در واقع به وظیفه ذاتی و همیشگی دفاع از آب های سرزمینی عمل می کنند و مواجهه دریایی نیز هنگامی صورت گرفته که نیروهای آمریکایی وارد آب های سرزمینی ایران شده بودند.
آخرین مواجهه دریایی آگوست سال ۲۰۱۷ بروز کرد و نیروی دریایی آمریکا مدعی شد، هواپیمای بدون سرنشین ایرانی به یک فروند جنگنده اف- ای۱۸سوپر هورنت که قصد فرود بر ناو هواپیمابر نیمیتز را داشت، نزدیک شد که جنگنده آمریکایی برای جلوگیری از مواجهه مجبور به فرار شد.
در حالی که تهران تاکید دارد، کاهش رویارویی دریایی به دلیل خودداری آمریکا از ورود غیرقانونی به آب های ایران بوده، وزارت دفاع آمریکا در مارس ۲۰۱۸ (اسفند ۹۶) اعلام کرد، شاهد کم شدن عمده شمار این وقایع از آگوست (مرداد ۹۶) بوده است.
جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا نیز اعلام کرده، کشتی های نیروی دریایی ایران از رویارویی نزدیک با کشتی های ما چنان که سال های قبل تقریبا به روندی عادی تبدیل شده بود، خودداری می کنند و اکنون فاصله می گیرند.
این گفته ها در حالی مطرح می شود که وظیفه نیروهای ایران، پاسبانی از تمامی مرزها از جمله در خلیج فارس است و این نیروها نیستند که به آب های آمریکا تعدی کرده اند، بلکه واشنگتن با مداخله خود باعث بروز برخی رویارویی های دریایی شده است.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به یکی از مواجهه های دریایی گفته بود: نیروی دریایی ما در خلیج فارس و نه در خلیج مکزیک فعالیت می کند. پرسش این است که نیروی دریایی آمریکا ۷۵۰۰ مایل دورتر از خانه‌اش چه می‌کند.
این موضوع ثابت شده که رویکرد جمهوری اسلامی در دفاع از مرزها و منافع ملی در برگیرنده پاسخ محکم به هرگونه تعرض از جمله در آب‌های ایران اسلامی بدون ‌اغماض، کوبنده و مقتدرانه خواهد بود.
از سوی دیگر، برخی بر این باورند که ادعای ترامپ درباره به صفر رسیدن رویارویی دریایی ایران به نوعی فرافکنی از ترس نوسان در بازارهای نفت به دلیل تنش در منطقه است. کارشناسان پیشتر از افزایش بهای نفت در صورت ایجاد مشکل در تنگه هرمز خبر داده اند.
روزنامه الرای کویت پیش بینی کرده که در صورت بروز مشکل در خلیج فارس و تنگه هرمز قیمت نفت در بازارهای جهانی به ۳۰۰ دلار در هر بشکه می رسد.
ترامپ همزمان نیز از عربستان خواسته تولید نفت خود را برای جبران کمبود ناشی از کاهش احتمالی صادرات ایران افزایش دهد، اما به گفته کارشناسان این کشور توان کافی برای تامین نیاز بازار را ندارد.
از سوی دیگر چنین می نماید ترامپ که در دوران نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ گفته بود در صورت پیروزی به ناوها دستور می دهد به قایق های ایرانی که به آنها نزدیک می شوند، شلیک شود، اکنون با اظهارات تحریک آمیز تلاش می کند، واکنش تقابلی تهران را برانگیزد تا با ایجاد درگیری در منطقه، مخالفت اتحادیه اروپا با اقدام کاخ سفید در خروج از برجام را کاهش دهد و موافقت یا حداقل سکوت اروپا را در برابر وضع تحریم های ضدایرانی شاهد باشد.
از سوی دیگر نگرانی ترامپ از بالا رفتن قیمت نفت ناشی از بروز تنش ها و در نتیجه افزایش قیمت بنزین و کالاها در آمریکا در آستانه انتخابات میاندوره ای کنگره وی را وادار کرده به اشکال مختلف سعی کند، نگرانی ها را در این کشور و بازارهای جهانی کاهش دهد، اتفاقی که در صورت بروز بابت آن هزینه سنگینی خواهد داد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal