تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

فرایند خرید خودرو از کدام عرضه‌کنندگان کم دردسرتر است؟

خودرو

از بین ۱۸ شرکت عرضه کننده خودرو در سال ۹۶، محصولات ۱۱ شرکت «بیش از یک دهم سهم بازار» را داشته اند و می توان خودروهای آن ها را بیشتر از دیگر خودروسازان در بازار دید. ما در این قسمت نتایج نظرسنجی از خریداران این ۱۱ شرکت درباره کیفیت خدمات فروش را بر اسا س گزارش شرکت بازرسی کیفیت استاندارد ایران بررسی می کنیم. همزمان نیز برخی اطلاعات جانبی از خودروهای عرضه شده توسط این شرکت ها و نیز محدوده قیمتی محصولات آن ها را بیان می کنیم تا با در نظر داشتن این مسئله به سهم خود و در بازه های هزینه ای مشابه، بتوانید انتخاب بهتری در خرید خودرو داشته باشید.

حتماً برای شما هم پیش آمده که خواسته باشید کالایی را خریداری کنید. اما در بین چند فروشنده، آن فروشگاهی را انتخاب کرده اید که نحوه برخوردش بهتر بوده و خواسته های شما را در جریان فروش، بیشتر مد نظر قرار داده است. با کمی اغماض، خودرو نیز همین حکایت را دارد. یعنی جدای از کیفیت خودروها و نیز خدمات پس از فروش، نحوه پاسخ گویی نمایندگی ها، به موقع تحویل دادن خودرو، اطلاع رسانی لازم و مناسب و خلاصه کیفیت مرحله فروش نیز اهمیت خاصی دارد.

چرا که صحبت از پرداخت چند ۱۰ میلیون در مرحله پیش خرید یا خرید قطعی است. در سال های گذشته، برخی از مشتریان خودروهای داخلی و خارجی، خاطرات تلخی از این مرحله داشته اند و شاید این تصور برای شان به وجود آمده است که کاش مثلاً به جای خرید یک خودروی به روز اما با خدمات فروش نامناسب، به خرید یک خودروی شناخته شده و جاافتاده، اما نقدتر و رو به راه تر اقدام می کردند! دخل و خرج امروز، به استناد یک نظرسنجی بزرگ از بیش از ۳۲۳ هزار مشتری ۱۸ شرکت خودروساز در سال ۹۶، رضایت مشتریان از خدمات فروش این شرکت ها را بررسی کرده است. این گزارش کمک می کند با توجه به رده بندی این شرکت ها، بتوانید از این لحاظ هم تصمیم بهتری درباره خرید خودرو و انتخاب شرکت سازنده خودرو بگیرید.

۴ عامل تعیین کننده رضایت مندی از خدمات فروش خودروسازان

گزارش اخیر شرکت بازرسی و کیفیت استاندارد ایران چهار عامل را در خصوص سنجش رضایت مندی مشتریان از خدمات فروش خودروهای سواری مورد اشاره قرار داده است.

۱- اطلاع رسانی و پاسخ گویی مناسب: این که شما در هر مرحله از فرایند فروش و تحویل خودرو، بتوانید از شرکت راهنمایی بگیرید، مثلاً  وضعیت خودروی ثبت نامی یا خریداری شده را به خوبی جویا شوید و شرکت نیز در این خصوص به شما پاسخ گویی لازم و مناسب را داشته باشد.

۲- توجه به خواسته مشتری: حتماً این موضوع را شنیده اید که گاهی اوقات خودروی خریداری شده، از نظر رنگ، آپشن یا … ، متفاوت با آن چیزی بوده که خریدار خودرو درخواست داده است. این ها نشانه ای از این است که شرکت مد نظر نتوانسته به خوبی به خواسته شما، پاسخ بدهد. طبیعی است رعایت نکردن این موضوع، موجب نارضایتی شما از شرکت خودروساز خواهد شد.

۳- هزینه و زمان صرف شده: این که هزینه ای که بابت خرید خودرو می دهیم چقدر با خودروی خریداری شده متناسب است و نیز دریافت خودرو در زمان مقرر، از جمله مولفه های این بخش است که اتفاقاً در سال های اخیر، شاکی کمی نداشته است. بنابراین هزینه و زمان صرف شده نیز در مرحله خرید خودرو اهمیت دارد.
۴- تحویل خودرو: چهارمین عامل در خصوص خرید بی دردسر خودرو به این موضوع مربوط می شود که شما با گذشتن از همه مراحل خرید خودرو، در مرحله نهایی، چگونه خودرو را تحویل می گیرید.

رتبه اول: جهان نوین آریا؛ جهان نوین آریا، در سال ۹۶ (از بین عرضه کنندگان خودرو با سهم بازار بیش از ۰٫۱ درصد) بهترین خدمات فروش خودروسازان را با نمره ۷۴۸ (از ۱۰۰۰)، از آن خود کرده است. این شرکت نماینده رسمی فروش و خدمات پس از فروش نیسان در ایران بوده و در سال ۹۶،  ۰٫۴ درصد از سهم بازار خودروی کشور را در اختیار داشته است. شاید این شرکت را بتوان از جمله معدود شرکت هایی دانست که مدعی است خریداران از این شرکت، هیچ گونه مغایرتی در اطلاعات ارائه شده و خودروی تحویلی مشاهده نخواهند کرد. محصولات این شرکت هم اینک با قیمت نمایندگی بین ۱۹۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان عرضه می شوند. این نرخ ها در بازار، ضریب بیشتری پیدا کرده و هم اینک قیمت بازاری محصولات این شرکت بین ۲۵۰ تا بیش از ۵۰۰ میلیون تومان است.

 رتبه دوم: مدیران خودرو؛ رتبه دوم بهترین فروشندگان خودرو در سال ۹۶، به مدیران خودرو با نمره ۷۱۹ اختصاص دارد. سهم بازار این شرکت، در سال گذشته و به لطف تنوع محصولات، ۵٫۲ درصد بوده و این شرکت چهارمین شرکت پر فروش در سال گذشته به شمار آمده است. در ایران بسیاری از خودروهای این شرکت را  با عنوان ام وی ام می شناسند. مدیران خودرو همچنین محصولات چری چین را با عناوین آریزو و تیگو عرضه می کند. محصولات این شرکت، طیف قیمتی زیادی را از ۴۱ میلیون تا بیش از  ۱۷۰ میلیون تومان شامل می شوند. نرخ بازاری محصولات این شرکت نیز تقریبا در همین حدود است.

 رتبه سوم: ایرتویا؛ ایرتویا یعنی همان نمایندگی محصولات تویوتا در ایران، با در اختیار داشتن حدود ۰٫۴ درصد از سهم بازار خودروی کشور در سال گذشته، رتبه سوم «بهترین فروشندگان از منظر مشتریان» را در سال ۹۶ به خود اختصاص داده است. نمره این عرضه کننده در خدمات فروش در سال ۹۶، ۷۰۶ بوده است. محصولات تویوتا مانند دیگر خودروهای وارداتی، طیف های قیمتی بالایی دارند. قیمت نمایندگی محصولات این شرکت اکنون بین ۱۹۰ تا بیش از ۳۷۵ میلیون تومان است. اما نرخ بازار محصولات این شرکت بالاتر است و این خودروها در بازه قیمتی ۲۸۰ تا بیش از ۶۰۰ میلیون تومان به فروش می رسد.

 رتبه چهارم: آرین موتور پویا؛ آرین موتور پویا چهارمین شرکتی است که با نمره خدمات فروش ۶۹۹، در فهرست فروشندگان خودرو قرار گرفته است. این شرکت نیز مانند سه شرکت قبل، نمایندگی یک برند خارجی یعنی میتسوبیشی را دارد و سهم بازار اندک ۰٫۲ درصدی را به خود اختصاص داده است. محصولات میتسوبیشی هم اینک در بازه قیمتی ۱۱۸ تا ۳۶۰ میلیون تومان عرضه می شوند که در بازار قیمتی حدود ۱۳۰ تا بیش از  ۴۶۰ میلیون تومان دارند.

 رتبه پنجم: بهمن موتور؛ اما رده پنجم، جایگاه نخستین خودروسازی است که محصولاتش با عنوان تولید داخل (ولو با درصد کم) مطرح هستند و اتفاقاً توانسته است دو خودروی چینی با چهارستاره کیفی را در یک سال اخیر به بازار معرفی کند. بهمن موتور سال گذشته، ۱٫۸ درصد از بازار خودروی کشور را در اختیار داشته و نمره ۶۸۲ را در رضایت مندی مشتریان از خدمات فروش کسب کرده است. مزدا ۳، هاوال اچ ۲ و بسترن B30 از جمله محصولات جدید و پر اقبال تر این خودروسازی هستند. از محصولات قدیمی تر این شرکت نیز می توان به لندمارک، مزدا ۳۲۳، وانت مزدا و کارا نام برد. قیمت محصولات سواری این شرکت هم اینک در نمایندگی ها، بین ۷۰ تا بیش از  ۱۴۰ میلیون تومان است که در بازار، به قیمتی بین ۱۰۰ تا ۲۳۰ میلیون تومان می رسد.

 رتبه ششم: ایران خودرو؛ رتبه ششم بهترین خودروسازان از نظر رضایت مندی مشتریان از خدمات فروش، به ایران خودرو تعلق دارد. خودروساز قدیمی کشور که با سهم بین ۴۱ تا ۴۲ درصدی از بازار خودروی کشور در سال ۹۶، رتبه اول سهم بازار را در اختیار داشته است (اگر شرکت سایپا و پارس خودرو را مجزا در نظر بگیریم). با این حال، تاکنون و با توجه به سهم بالای ایران خودرو در بازار، گلایه ها از نحوه فروش و واگذاری خودروهای این شرکت در بین مردم بیشتر به گوش رسیده است. در هر حال، ایران خودرو را می توان دومین خودروساز وطنی در کیفیت خدمات فروش از نظر مشتریان دانست.

 رتبه هفتم: اطلس خودرو؛ اطلس خودرو که خودروهای کیا را در انواع سورنتو، اسپورتیج، سراتو، اپتیما و … عرضه می کند، یکی از واردکنندگان و عرضه کنندگانی است که به رغم فروش خودروهای نسبتاً لوکس، در کیفیت خدمات، رتبه خوبی کسب نکرده است. این خودروساز البته در سال گذشته تنها یک دهم بازار خودرو را از آن خود کرده که سهم زیادی به شمار نمی رود. هم اینک خودروهای کیا موتورز در بازار داخلی، مانند دیگر خودروهای وارداتی با توجه به افزایش نرخ ارز، قیمت بالایی را رقم زده اند. نرخ محصولات کیا موتورز در بازار داخل عمدتاً بیش از ۲۰۰ میلیون تومان است و به بیش از ۶۰۰ میلیون تومان هم می رسد.

 رتبه هشتم و نهم: سایپا و پارس خودرو؛ سایپا در سال ۹۶، ۳۴٫۱ درصد و پارس خودرو ۱۱٫۴ درصد از بازار خودروی کشور را در اختیار داشته اند. البته با توجه به تولید ارزان ترین خودروهای تولید داخل یعنی پراید در سایپا، شاید بتوان بخشی از این افت کیفی خدمات را توجیه کرد. با این حال، پارس خودرو، پیشتر عرضه کننده چند خودروی باکیفیت از محصولات رنو بوده که به نظر می رسد با جایگاه این شرکت در رده نهم کیفیت خدمات فروش چندان  تناسبی ندارد.

 رتبه دهم: کرمان موتور؛ کرمان موتور که هم اینک برخی از محصولات هیوندای، لیفان و جک را به بازار عرضه می کند، در یکی از پایین ترین رده های عرضه کنندگان خودرو از نظر رضایت مندی خریداران از کیفیت خدمات فروش قرار گرفته است. این شرکت، در سال ۹۶، سهم ۳ درصدی از بازار را در اختیار داشته و از نظر خریداران، نمره نه چندان خوب ۶۴۶ را دریافت کرده است. این شرکت خودروهای هیوندای در مدل هایی نظیر آی ۲۰، اکسنت، النترا، سوناتا، توسان، سانتافه و آزرا را با قیمت هایی در بازه ۱۱۵ تا ۳۸۰ میلیون تومان عرضه کرده که در بازار، قیمت این محصولات به ۱۷۴ تا ۵۰۰ میلیون تومان هم می رسد. قیمت محصولات جک عرضه شده توسط این شرکت شامل انواع اس ۳، اس ۵ و جی ۴ نیز در نمایندگی ها حدود ۷۸ تا ۱۲۴ میلیون تومان است. این خودروها در بازار تا ۱۶۴ میلیون تومان قیمت دارند. از محصولات این شرکت با برند لیفان نیز می توان به لیفان ایکس ۵۰ و ایکس ۶۰ و ۸۲۰ اشاره کرد که با قیمت هایی در بازه ۹۲ تا ۱۳۸ میلیون تومان در بازار به فروش می رسند.

 رتبه یازدهم: نگین خودرو؛ اما رتبه آخر رده بندی گزارش ما، به نگین خودرو (با نمره ۶۰۹) رسیده است. نگین خودرو نماینده رسمی محصولات رنو در ایران است که اتفاقاً عرضه خودروهای قابل توجهی از قبیل رنو تالیسمان، کولیوس، سیمبل و داستر را در کارنامه خود دارد. این شرکت در سال ۹۶، توانست ۰٫۹ درصد بازار خودروی کشور را از آن خود کند. قیمت محصولات این عرضه کننده خودرو هم اینک در نمایندگی ها بین ۱۵۵ تا ۲۲۵ میلیون تومان است که این ارقام در بازار به ۲۲۵ تا ۵۲۵ میلیون تومان می رسد.

f365hfzxlchj994dp67n.jpg

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal