تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

مهلت 40 روزه اقتصاد ایران برای فرار از یک تحریم بزرگ دیگر

ایران

هرچند که FATF سازمانی کمتر شناخته شده است اما دارای نفوذ و قدرت فراوانی است.

به‌گزارش میدل ایست مانیتور، کارگروه ویژه اقدام مالی، سازمانی بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ میلادی توسط کشورهای عضو گروه ۷ (امریکا، انگلیس، ژاپن، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا) برای مبارزه با پولشویی تشکیل شد. امروزه هدف این نهاد، متقاعد کردن کشورها به پایبندی به قوانین ضد پولشویی و حمایت مالی از تروریسم است.

به‌گفته این کارگروه، در حال حاضر ۱۹۸ نهاد و کشور در بالاترین سطوح به اجرای کامل توصیه‌های این سازمان پایبند هستند. در حال حاضر تنها دو کشور ایران و کره شمالی در فهرست کشورهای دارای ریسک برای نظام مالی بین‌الملل معرفی شده‌اند. ایران تا ماه اکتبر مهلت دارد ۹ مورد ناتمام باقی مانده از تعهدات خود را انجام دهد و در غیر این صورت در فهرست سیاه و اقدامات متقابل قرار خواهد گرفت. هرچند که این کارگروه قدرتی برای تحریم کردن کشورها ندارد اما اقدامات متقابل این گروه، قدرتی برابر تحریم‌های شدید بین‌المللی دارد.

دولت ایران ۴ لایحه را برای اجرای این تعهدات به مجلس فرستاده است که تاکنون یک لایحه به تأیید شورای نگهبان رسیده و نهایی شده است و مابقی هنوز باقی مانده‌اند. یکی از اصلی‌ترین دلایل مخالفت با تصویب این لوایح، نگرانی از افشای اطلاعات مالی است در حالی که واحد اطلاعات مالی FATF از هیچ نهادی دستور نمی‌گیرد و متعهد به حفظ اطلاعات به‌صورت محرمانه است. از طرف دیگر ایران و این کارگروه تعریف واحدی از مصادیق تروریسم ندارند.

نکته مهم این است که وقتی امریکا ایران را تحریم کند، اتحادیه اروپا، چین و روسیه در برابر این فشار ایستادگی خواهند کرد اما در صورتی که FATF این کار را کند نه تنها کشورهای غربی، بلکه روسیه و چین نیز مجبور به توقف مبادلات با ایران خواهند بود. تبعات بعدی قرار گرفتن نام ایران در فهرست سیاه می‌تواند شامل کنار گذاشته شدن بانک‌های ایرانی از نظام مالی و سخت‌تر شدن انتقال درآمدهای نفتی به کشور باشد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal