تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

عدم تمایل رهبران جمهوریخواه برای به چالش کشیدن ترامپ در قبال عربستان سعودی

ترامپ

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی کنگره، در حالی که شواهد مربوط به دست داشتن خاندان سعودی در قتل احتمالی جمال خاشقجی به شدت افزایش یافته است ولی به نظر می رسد رهبران جمهوریخواه کنگره تمایلی برای به چالش کشیدن دونالد ترامپ در خصوص این حادثه ندارند و رویکرد محتاطانه ای را اتخاذ کرده اند.

بر اساس این گزارش، میچ مک کانل رهبر اکثریت سنا و پل رایان رئیس کنگره آمریکا گفته‌اند که تا روشن شدن نتایج تحقیقات دولت ترامپ درباره ناپدید شدن خاشقجی منتظر خواهند ماند. روندی که ممکن است هفته ها یا ماه ها به طول بینجامد.

تازه ترین جزئیات فاش شده از پرونده خاشقجی که از سوی یک مقام ناشناس ترکیه فاش شده است نشان می دهد که پیش از آنکه بدن خاشقجی در کنسولگری سعودی مثله و قطعه و قطعه شود، انگشتان دست وی قطع شده است.

این گزارش افزود: رهبران جمهوریخواه کنگره اکنون در وضعیت سختی قرار دارند چرا که خواستار منازعه جدیدی با ترامپ بر سر سیاست خاورمیانه نیستند، آن هم در شرایطی که تنها ۳ هفته زمان به برگزاری انتخابان میان دوره‌ای نوامبر باقی مانده است.

ترامپ تاکنون بارها هرگونه دست داشتن خاندان سلطنتی سعودی در ناپدید شدن خاشقجی را رد کرده است. آن هم در شرایطی که اکثر گزارش ها نشان می دهد که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در قتل احتمالی خاشقجی دست داشته است.

ترامپ روز سه شنبه پیشداوری های صورت گرفته درباره دخالت داشتن عربستان سعودی در پرونده خاشقجی را با اتهامات مطرح شده علیه برت کاوانا دادستان عالی آمریکا مقایسه کرده است.

ترامپ به تازگی مایک پامپئو وزیر خارجه ایالات متحده را به ترکیه و عربستان سعودی فرستاد تا شاید راهکاری را برای حل و فصل این بحران پیدا کند.

البته سایر اعضای کنگره از جمله مارکو روبیو عضو ارشد و برجسته کمیته روابط خارجی سنا، لیندسی گراهام یکی از نزدیکان ترامپ خواستار اقدام مستقل کنگره علیه عربستان سعودی شده‌اند.

برخی از نمایندگان کنگره نیز نسبت به اتخاذ سیاست های سختگیرانه علیه عربستان سعودی که می تواند منجر به قطع روابط با ریاض شود هشدار داده اند.

هرگونه اقدام علیه عربستان سعودی باید از طریق باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا انجام شود. منابع آگاه کنگره اعلام کرده اند که هیچ اطلاعی از رایزنی های اخیر بین کورکر و مک کانل درباره این مساله ندارند.

مک کانل روز چهارشنبه به خبرنگاران گفته است که تا زمانی که تحقیقات دولت آمریکا به ریاست پامپئو به نتیجه نرسد، هیچ اقدامی درباره ناپدید شدن خاشقجی انجام نخواهد داد.

اورین هاچ سناتور ارشد جمهوریخواه نیز در این باره گفت: گوش کنید، ما روابط بسیار مهم و بزرگی با سعودی ها داریم. انها برای ما مهم هستند و ما نیز برای انها مهم هستیم. ولی باید صادق باشیم و این مسائل را به دقت بررسی کنیم و در یک مسیر درست و صادقانه حرکت کنیم.

یک دستیار جمهوریخواه کنگره آمریکا نیز گفت: مهمترین واکنش کنگره در شرایط کنونی نامه ای است که کورکر و سایر اعضای کمیته روابط خارجی سنا برای ترامپ طی هفته گذشته ارسال کرده‌اند که به دولت ترامپ ۱۲۰ روز فرصت می دهد تا درباره این پرونده تحقیق کرده و نتیجه را به کنگره گزارش دهد.

وی افزود: اگر نتایج تحقیقات نشان دهد که مقام های ارشد سعودی خاشقجی را کشته یا شکنجه داده اند، واشنگتن تحریم های هدفمند را علیه عاملان اصلی این جنایت اعمال خواهد کرد.

جمال خاشقجی نویسنده ۵۹ساله سعودی روز سه‌شنبه ۱۰ مهر (دوم اکتبر) پس از آنکه برای ثبت ازدواج خود به کنسولگری سعودی در استانبول رفت، ناپدید شد که این موضوع به نگرانی‌ها درباره امنیت وی دامن زد، مقامات سعودی ادعا کرده‌اند که وی از سفارت خارج شده اما نامزد وی این موضوع را رد می‌کند، رسانه‌ها به نقل از برخی مقامات ترکیه اعلام کرده‌اند که این منتقد مشهور سعودی در کنسولگری کشته شده است.

انتهای پیام/

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal