تیتر یک اقتصادی ها

فیلم روز

تبلیغات

canal

ظریف: تحریم ها تاثیری بر سیاست های ما نمی گذارد

ظریف

به گزارش روز سه شنبه العربی الجدید، ظریف در این گفت وگو با اشاره به توانایی ایران در صادرات نقت برای تامین نیاز بازار جهانی، تاکید کرد که دولت های اروپایی برای پرداخت بهای اقتصادی برای حفظ برجام آماده نیستند .
ظریف در پاسخ به این سوال که آیا تحریم های اخیر آمریکا همان طور که ‘حسن روحانی’ رئیس جمهور ایران می گوید هیچ تاثیری در اقتصاد کشورتان نداشته واگر چنین است چرا به دنبال شرکای اقتصادی ای هستید که تحریم ها را رد می کنند، پاسخ داد: طبیعتا تحریم ها تأثیرات اقتصادی ای خواهند داشت اما تأثیری در سیاست های ما نمی گذارند. ما تبعات تحریم ها را در شش ماه گذشته یعنی وقتی که آمریکا از برجام خارج شد و حتی از اکتوبر سال گذشته میلادی زمانی که فعالان اقتصادی دریافتند که ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهور ایالات متحده می خواهد چنین تصمیمی را بگیرد، درک کردیم. اما این تحریم ها مردم ایران هدف ها قرار گرفتند. آمریکا امید دارد تحریم ها باعث شود مردم به دولت فشار بیاورند تا سیاست های خود را تغییر دهد و یا حتی کل نظام به خطر بیافتد.
ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا با گذشت ۵ نوامبر (۱۳ آبان) خبری از اعلام سازوکار اتحادیه اروپا برای ادامه همکاری اقتصادی با ایران نشد و تا کی به این قصد اروپا اعتماد می کنید، پاسخ داد: نیاز است که برجام حفظ شود تا ایران نتایج از اقتصادی آن را بهره برد. اروپایی ها هم تعهدات خود را با جدیت اجرا کردند و بسیاری توقع این موضع گیری اروپا در قبال آمریکا را نداشتند. اما در مرحله اجرا، اروپایی ها با مشکلاتی مواجه هستند. و همان طور که می دانیم که دولت های اروپایی آمادگی اجرای تعهد سیاسی به همراه پرداخت بهای اقتصادی را ندارند و آن ها ترجیح می دهند که دستارودها را بدون پرداخت بهای آن حفظ کند.این سیاست در بلند مدت به نفع اروپا نیست و آنها بهایی بالاتر پرداخت خواهند کرد. با این وجود ما همچنان با شرکای خود در اروپا، چین و روسیه در ارتباط هستیم و تلاش می کنیم که راه هایی برای مقابله با تحریم بیابیم و تبعات آن را به حداقل برانیم. درست است که ایالات متحده قدرت اقتصادی بزرگی است اما اما تمام کشورهای دنیا در مقابل تحریم های آمریکا می ایستند با وجود آن که برخی شرکت ها همچنان از تبعات تحریم ها می ترسند.
ظریف در پاسخ به این سوال گزارش گر که آیا روابط شما با چین، ترکیه و هند برای در امان ماندن اقتصاد ایران کافی است؟ تاکید کرد که اقتصاد ایران قدرت پیشرفت و تحول دارد و ارتباط با این کشورها یکی از عوامل است و ما توانایی های داخلی، انسانی ، طبیعی، علمی داریم و تمام این موارد بر آینده اقتصاد ایران تأثیرگذار خواهد بود. روابط خارجی مهم است اما تنها عامل پیشرفت زیرساخت های اقتصادی نیست. و این تفاوت ایران با دیگر کشورهای منطقه است که بدون ارتباط با دیگر کشورها نمی تواند ادامه دهند. این امر نه تنها کمک می کند که ما با تحریم ها مقابله کنیم که باعث می شود از حریم ها عبور کنیم.
سوال دیگر العربی الجدید از وزیر خارجه کشورمان این بود که آیا معافیت های موقتی هشت کشور از تحریم های نفتی ایران را کافی می دانید؟
ظریف در پاسخ به این سوال گفت: همان طور که پیشتر گفتیم آمریکا نمی تواند صادرات نفتی ایران را به صفر برساند و همچنین نمی تواند میزان آن را به شکل قابل توجهی کاهش دهد. ایران قدرت صادرات فنت خود را دارد و بازار جهانی به آن احتیاج دارد و ایران به همگان ثابت خواهند کرد که با قدرت در این بازار حضور خواهد داشت.
این پایگاه خبری با اشاره به توقف سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی در لبنان و قبل از آن در ترکیه این سوال را مطرح کرد که حقیقت فشارهای آمریکا در این زمینه چیست و تا کی می توانید از این ممنوعیت ها عبور کنید؟
ظریف در پاسخ به این سوال گفت: ماه راه های بی شماری برای انجام سفرهای هوایی خود داریم از این راه ها استفاده خواهیم کرد. آمریکایی ها نمی توانند سفرهای هوایی و یا دریایی ما را متوقف کنند.
گزارشگر در ادامه پرسید:آیا این بدان معنا است که شما تحریم ها را دور خواهید زد؟
و ظریف پاسخ داد: از روش های مختلفی استفاده می کنیم و نه فقط دور زدن تحریم ها.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

canal